• PARTNERZY PORTALU

Olsztyn: Wojewódzka konserwator zabytków odwołana. Są zarzuty

• Wojewoda warmińsko-mazurski odwołał ze stanowiska wojewódzką konserwator zabytków Barbarę Z.
• Przyczyną odwołania była "utrata zaufania".
• Prokuratura przedstawiła konserwatorce w ubiegłym tygodniu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej.
Olsztyn: Wojewódzka konserwator zabytków odwołana. Są zarzuty
Wojewoda Artur Chojecki odwołał wojewódzką konserwator zabytków Barbarę Z. (Artur Chojecki, fot.wm.uw.olsztyn.pl)

O decyzji wojewody Artura Chojeckiego poinformowała jego rzeczniczka Bożenna Ulewicz. Jak mówiła, zgodnie z obowiązującą procedurą wojewoda wystąpił najpierw o zgodę na odwołanie Barbary Z. do generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin. Według rzeczniczki we wtorek (9 lutego) uzyskał pozytywną odpowiedź w tej sprawie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ulewicz powiedziała również, że przyczyną odwołania wojewódzkiej konserwator zabytków była "utrata zaufania". Jak przyznała, miało to związek z czwartkowym zatrzymaniem przez CBA i przedstawieniem Barbarze Z. prokuratorskiego zarzutu przyjęcia korzyści majątkowej.

Czytaj też: Nowi wojewodowie: starosta, wiceburmistrz, radni sejmików i gmin

Jak informowała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, wojewódzka konserwator zabytków jest podejrzana o przyjęcie obrazu o nieustalonej jeszcze wartości. Barbara Z. nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Po przesłuchaniu została zwolniona do domu, nie zastosowano wobec niej tzw. środków zapobiegawczych.

Zarzut przedstawiono również Barbarze K.-N. (prowadzącej działalność gospodarczą związaną z konserwacją dzieł sztuki), która - według śledczych - miała wręczyć urzędniczce obraz.

Czytaj też: Będzie kolejny audyt Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego?

Prokuratura nie informuje o szczegółach tej sprawy. Wystąpiła natomiast z apelem o kontakt do osób, "na które wywierano wpływ, by udzieliły korzyści majątkowej" w urzędzie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie.

Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Z. od piątku przebywa na zwolnieniu lekarskim - poinformował jej zastępca Andrzej Kaliczyński. Dodał, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie nie będzie odnosił się do informacji o toczącym się w prokuraturze postępowaniu.

"Do Barbary Z. poszło (we wtorek, 9 lutego) pismo z informacją, że została odwołana, a ponieważ przebywa na zwolnieniu nie wiemy czy je odebrała. Niemniej w ocenie naszych prawników oznacza to, że jest odwołana z dniem uzyskania zgody generalnego konserwatora" - mówiła rzeczniczka wojewody.

Jak dodała, urząd ochrony zabytków funkcjonuje normalnie, a do czasu powołania nowego konserwatora wojewódzkiego pełniącym te obowiązki będzie dotychczasowy zastępca.

Barbara Z. była wojewódzkim konserwatorem zabytków od 2004 r. Wcześniej przez 10 lat była miejskim konserwatorem zabytków w Olsztynie. Wojewódzkich konserwatorów zabytków powołują i odwołują wojewodowie na wniosek generalnego konserwatora zabytków lub za jego zgodą.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE