Olsztyn: Wojewódzka konserwator zabytków odwołana. Są zarzuty

• Wojewoda warmińsko-mazurski odwołał ze stanowiska wojewódzką konserwator zabytków Barbarę Z.
• Przyczyną odwołania była "utrata zaufania".
• Prokuratura przedstawiła konserwatorce w ubiegłym tygodniu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej.
Olsztyn: Wojewódzka konserwator zabytków odwołana. Są zarzuty
Wojewoda Artur Chojecki odwołał wojewódzką konserwator zabytków Barbarę Z. (Artur Chojecki, fot.wm.uw.olsztyn.pl)

O decyzji wojewody Artura Chojeckiego poinformowała jego rzeczniczka Bożenna Ulewicz. Jak mówiła, zgodnie z obowiązującą procedurą wojewoda wystąpił najpierw o zgodę na odwołanie Barbary Z. do generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin. Według rzeczniczki we wtorek (9 lutego) uzyskał pozytywną odpowiedź w tej sprawie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ulewicz powiedziała również, że przyczyną odwołania wojewódzkiej konserwator zabytków była "utrata zaufania". Jak przyznała, miało to związek z czwartkowym zatrzymaniem przez CBA i przedstawieniem Barbarze Z. prokuratorskiego zarzutu przyjęcia korzyści majątkowej.

Czytaj też: Nowi wojewodowie: starosta, wiceburmistrz, radni sejmików i gmin

Jak informowała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, wojewódzka konserwator zabytków jest podejrzana o przyjęcie obrazu o nieustalonej jeszcze wartości. Barbara Z. nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Po przesłuchaniu została zwolniona do domu, nie zastosowano wobec niej tzw. środków zapobiegawczych.

Zarzut przedstawiono również Barbarze K.-N. (prowadzącej działalność gospodarczą związaną z konserwacją dzieł sztuki), która - według śledczych - miała wręczyć urzędniczce obraz.

Czytaj też: Będzie kolejny audyt Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego?

Prokuratura nie informuje o szczegółach tej sprawy. Wystąpiła natomiast z apelem o kontakt do osób, "na które wywierano wpływ, by udzieliły korzyści majątkowej" w urzędzie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie.

Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Z. od piątku przebywa na zwolnieniu lekarskim - poinformował jej zastępca Andrzej Kaliczyński. Dodał, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie nie będzie odnosił się do informacji o toczącym się w prokuraturze postępowaniu.

"Do Barbary Z. poszło (we wtorek, 9 lutego) pismo z informacją, że została odwołana, a ponieważ przebywa na zwolnieniu nie wiemy czy je odebrała. Niemniej w ocenie naszych prawników oznacza to, że jest odwołana z dniem uzyskania zgody generalnego konserwatora" - mówiła rzeczniczka wojewody.

Jak dodała, urząd ochrony zabytków funkcjonuje normalnie, a do czasu powołania nowego konserwatora wojewódzkiego pełniącym te obowiązki będzie dotychczasowy zastępca.

Barbara Z. była wojewódzkim konserwatorem zabytków od 2004 r. Wcześniej przez 10 lat była miejskim konserwatorem zabytków w Olsztynie. Wojewódzkich konserwatorów zabytków powołują i odwołują wojewodowie na wniosek generalnego konserwatora zabytków lub za jego zgodą.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pisze z Ketrzyna chyba najbardziej skorumpowane miasto na Warmi i Mazurach mieszkam w budynku zabytkowym 1905roku gdzie jest caly obwieszony reklamami. Dom przy ul.Sikorskiego 19 malo tego budynek caly sie chwieje bo od wewnatrz naszych pomieszczen cegly zostaly zbite bo zjadala ja wilgoc ja jako mi...eszkanka tylko czekamkiedy budynek runie. Doczego zmierzam niewiem jak konserwator DAL pozwolenie na zamieszkanie. A zarzadca wogule niedba o Budynek
rozwiń

Anna Cyrulinska, 2016-06-28 15:31:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE