Opolski sejmik zaniepokojony działaniami partii rządzącej. Jest rezolucja

Sejmik województwa opolskiego przyjął na nadzwyczajnej sesji rezolucję sprzeciwiającą się centralizacji państwa.
Opolski sejmik zaniepokojony działaniami partii rządzącej. Jest rezolucja
Za przyjęciem rezolucji głosowało 19 radnych, 5 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. (fot. umwo.opole.pl)

• W głosowaniu radni przyjęli rezolucję głosami rządzącej regionem koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka.

• Za bulwersujący autorzy rezolucji uznali tryb poszerzenia granic miasta Opole.

• Radny PiS Arkadiusz Szymański uznał, że autorom rezolucji chodzi o pensje i stanowiska.

"Ta sesja jest nadzwyczajna, bo też sytuacja jest nadzwyczajna. Jesteśmy świadkami bezprecedensowej centralizacji państwa i musimy głośno powiedzieć, co myślimy na ten temat" - powiedział przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy.

Wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy podkreślał, że decentralizacja państwa jest jednym z filarów polskiej konstytucji. "To samorządy zmieniły Polskę. I była to prawdziwie dobra zmiana. Teraz politycy z rządzącej partii centralizują państwo na nowo" - stwierdził Rakoczy.

Innego zdania był radny PiS Arkadiusz Szymański. Jak powiedział, autorom rezolucji nie chodzi o demokrację i dobro obywateli. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o jedno. Powiem wprost: chodzi wam o pensje i stanowiska" - zaznaczył Szymański.

W głosowaniu radni przyjęli rezolucję głosami rządzącej regionem koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka. Za przyjęciem głosowało 19 radnych, 5 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

W rezolucji sejmik województwa wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami partii rządzącej i polityków PiS ograniczającymi - zdaniem autorów rezolucji - prawa i rzeczywiste zdolności wspólnot lokalnych do regulowania i zarządzania istotną częścią spraw publicznych.

Jako przejaw tych działań radni uznają m.in. zmianę ustawy - Prawo ochrony środowiska, na mocy której decydujący głos w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska przejmie strona rządowa. Zdaniem samorządowców, pozbawi to władze regionu nie tylko wpływu na politykę WFOŚ, ale i zabierze regionowi ważne narzędzie finansowe.

Za bulwersujący autorzy rezolucji uznali tryb poszerzenia granic miasta Opole. Radni przypominają, że Rada Ministrów podjęła decyzję o zmianie w przeddzień posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, bez zasięgnięcia jej opinii w tej sprawie.

Radni negatywnie ocenili także propozycję ograniczenia do dwóch liczby kadencji spędzonych na stanowisku wójta, burmistrza i prezydenta, uznając ją za "ograniczenie obywatelom praw wyborczych". Rezolucja wymienia także szereg instytucji, w których - po zmianach prawa - zarządzanie przejdzie z samorządów do administracji rządowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE