PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: blisko 370 mln zł na realizację programu 500 plus w regionie

  • PAP/AS    21 lutego 2016 - 13:32
Opolskie: blisko 370 mln zł na realizację programu 500 plus w regionie
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć 1 kwietnia (fot. pixabay.com CC0)

Prawie 370 mln zł przeznaczono w tym roku na realizację programu 500 plus na Opolszczyźnie - wynika z informacji urzędu wojewódzkiego. W niektórych urzędach trwają remonty lokali, w których będą wypłacane świadczenia; planowane jest zatrudnienie dodatkowych pracowników.
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć 1 kwietnia. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko będą wypłacać gminy. W samorządach trwają przygotowania do wdrożenia programu.

Z informacji MRPiPS wynika, że woj. opolskie jest regionem z najmniejszą liczbą dzieci, do których może trafi wsparcie z programu 500 plus.

W woj. opolskim szkolenia dla pracowników samorządów gminnych, którzy będą realizować ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zostaną przeprowadzone 26 lutego - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody opolskiego Martyna Kolemba. Przeprowadzą je pracownicy Departamentu Polityki Rodzinnej i Departamentu Informatyki w MRPiPS, które przygotowało projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, wprowadzającej program.

Jak dodała, z informacji przekazanych przez resort urzędowi wojewódzkiemu w Opolu wynika, że w tym roku na realizację programu na Opolszczyźnie przeznaczono ok. 369,2 mln zł; kwota ta ma wystarczyć na wypłatę świadczenia dla 80 399 dzieci. „Faktyczna liczba dzieci będzie znana dopiero w momencie składania wniosków. Obecnie do urzędu wojewódzkiego spływają z poszczególnych samorządów szacunkowe liczby dzieci, na które rodzice otrzymają świadczenie” – dodała.

Wyjaśniła również, że – według wiedzy urzędu wojewody - do tej pory opolskie samorządy nie zatrudniły nowych pracowników, którzy będą realizować nowe zadania. „Część samorządów czeka z ogłaszaniem konkursów na nowe stanowiska, do momentu aż otrzymają środki z budżetu państwa na realizację zadania, z kolei w innych obowiązki te zostaną powierzone pracownikom, którzy obecnie realizują również inne zadania. Do urzędu spływają obecnie informacje o planowanym zatrudnieniu, które zostaną poddane analizie” – podała Kolemba.

„Po przekazaniu pierwszej transzy środków na przygotowanie się samorządów do realizacji zadania Opolski Urząd Wojewódzki zbierze informacje o napotykanych problemach” – dodała.

W liczącej nieco ponad 13 tys. mieszkańców gminie Lewin Brzeski w woj. opolskim uprawnionych do świadczenia w ramach programu 500 plus ma być 2,8 do 3 tys. dzieci - szacuje tamtejszy samorząd. To oznacza, że do końca tego roku wypłaconych tu może być w ramach programu ok. 13,5 mln zł. Dla porównania, jak podkreślił w rozmowie z PAP zastępca burmistrza Lewina Brzeskiego Dariusz Struski, budżet gminy w tym roku wynosi ok. 36 mln zł.

Obsługą programu w Lewinie Brzeskim będzie się zajmować Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Zdaniem Struskiego na pewno nie obejdzie się bez zatrudnienia dodatkowych osób, minimum dwóch.

Zobacz: Wzór wniosku o świadczenie 500 plus

Pytany o obawy związane z wprowadzeniem nowego świadczenia, Struski powiedział, że martwi go duża liczba wniosków, która może być złożona na początku działania programu. Poza tym – dodał Struski - istnieje też obawa, że skoro program ma funkcjonować od 1 kwietnia, to mieszkańcy gminy będą oczekiwali wypłaty świadczeń niemal od razu, a rząd nie przekaże jeszcze na ten cel dotacji. „Boimy się, że ewentualnie będziemy musieli te pieniądze wydać z własnego budżetu, nie mając pewności, kiedy nastąpi zwrot” – powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.