PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Blisko 600 nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci

  • KDS    7 marca 2018 - 13:50
Opolskie. Blisko 600 nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci
Największe dofinansowanie otrzymała Dąbrowa (600 tys. zł) na utworzenie żłobka z 30 miejscami opieki. (fot.pixabay.com)

Rodzice najmłodszych mieszkańców województwa opolskiego będą mieli większą szansę na zapewnienie opieki dla swoich pociech. W ramach programu "Maluch+" w regionie przybędzie blisko 600 nowych miejsc opieki dla maluchów.
  • W środę (7.03) wiceminister rodziny Stanisław Szwed gościł w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie wręczył promesy na dofinansowanie w ramach programu "Maluch+".
  • W regionie powstanie 588 nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci w placówkach samorządowych.
  • Największe dofinansowanie na utworzenie żłobka z 30 miejscami opieki otrzymała Dąbrowa (600 tys. zł) 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, na rozwój i utrzymanie placówek dla maluchów do woj. opolskiego z programu "Maluch+" trafi prawie 10 mln zł. Opolskie samorządy otrzymają 3,53 mln zł wsparcia na utworzenie żłobków i klubów dziecięcych w 12 gminach.

Dzięki temu powstanie 588 nowo utworzonych samorządowych miejsc dla maluchów, w tym 109 w gminach, w których nie było dotąd żadnej takiej instytucji. Największe dofinansowanie otrzymały: Dąbrowa (600 tys. zł) na utworzenie żłobka z 30 miejscami opieki i Lubsza (540 tys. zł) na utworzenie klubu malucha z 27 miejscami opieki. Dodatkowo podmioty niepubliczne utworzą 10 placówek opieki, w których znajdzie się 326 miejsc dla najmłodszych. W sumie dzięki wsparciu z rządowego programu w woj. opolskim działać będzie 1 943 miejsc (w placówkach publicznych i niepublicznych). 

Resort przypomina, że samorządy, na terenie których nie działała żadna placówka dla najmłodszych po raz pierwszy w tej edycji, miały gwarancję otrzymania dofinansowania w wysokości aż 80 proc. kosztów budowy żłobka lub klubu dziecięcego.

Czytaj więcej: Maluch plus: Oto lista podmiotów, które otrzymają dotację

W województwie opolskim takie dofinansowanie otrzymało 5 samorządów: wspomniane wcześniej Dąbrowa i Lubsza oraz Wołczyn (408 tys. zł - na utworzenie żłobka z 20 miejscami opieki), Ujazd (400 tys. zł - na utworzenie żłobka z 20 miejscami opieki), Korfantów (242,8 tys. zł - na utworzenie żłobka z 12 miejscami opieki).

Zaś gminne i niepubliczne żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie na utrzymanie już funkcjonujących miejsc opieki otrzymają 3,461 mln zł wsparcia. Pieniądze trafią w sumie do 51 placówek: 16 gminnych i 35 niegminnych. Dofinansowanie dotyczyć będzie 1 943 istniejących już w województwie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

MRPiPS przypomina, że na koniec 2017 roku w całej Polsce żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie zapewniały 108,6 tys. miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, w tym w województwie opolskim 3 500 miejsc. W skali kraju instytucje opieki działają w 917 gminach, to zaledwie 37 proc. ogółu. Ponoszone przez rodziców opłaty wynoszą przeciętnie od 400 zł w żłobkach samorządowych do 1000 zł w żłobkach niepublicznych. Dzięki wprowadzonym zmianom oraz programowi Maluch+ zwiększa się dostępność miejsc opieki oraz maleją koszty utrzymania i prowadzenia żłobka oraz klubu dziecięcego.

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, poinformowała o możliwych zmianach w "Maluchu". Wskazywała, że zależy jej na większym udziale samorządów w tym programie.

- Chciałabym, żeby te proporcje trochę uległy zmianie i żeby więcej powstawało placówek samorządowych. Zastanawiam się, jaka jest tego przyczyna. Być może powinniśmy jeszcze zmienić trochę ofertę i wydłużyć czas, który mają samorządy do jej przygotowania, bo jednak samorządy mają te procedury znacznie dłuższe, bardziej czasochłonne. Być może krótki okres, w którym samorządy mogły się zgłosić, był jakimś rodzajem ograniczenia - mówiła Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.