PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Bożena Kalecińska nowym pełnomocnikiem ds. mniejszości

  • PAP/AT    26 stycznia 2016 - 17:38

Na Opolszczyźnie przedstawiono nowego pełnomocnika wojewody opolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Będzie nim Bożena Kalecińska. Nowa pełnomocnik zapowiedziała pracę na rzecz mniejszości, ale też Polaków za granicami i repatriantów.
O powołaniu, pełniącej też funkcję z-cy dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kalecińskiej na pełnomocnika ds mniejszości poinformowali dziennikarzy we wtorek wojewoda opolski Adrian Czubak i wicewojewoda Violetta Porowska.

Czubak podkreślił, że sytuacja w Polsce i Europie zmienia się obecnie m.in. w zakresie migracji i przepływu ludności. Uznał, że także dlatego stanowisko pełnomocnika ds. mniejszości powinna była objąć osoba o bardzo dużym doświadczeniu zawodowym, wysokich kompetencjach i kwalifikacjach. Zaznaczył, że kryteria te spełnia Kalecińska, która od lat pełni funkcję zastępcy dyrektora wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Zaznaczył, że przed nią wiele zadań - nie tylko dotyczących spraw mniejszości, ale też spraw Polaków poza granicami kraju.

Porowska podkreśliła z kolei, że Kalecińska "w sposób osobisty" traktuje wykonywaną od lat w wydziale "pracę i misję", otaczając klientów tego wydziału "olbrzymią życzliwością i zrozumieniem".

Ona sama mówiła, że od 25 lat pracuje w wydziale spraw obywatelskich i "jest szczęśliwa, że może pomagać ludziom". Dodała, że w jej opinii jest jednym z najbardziej doświadczonych urzędników w kraju w zakresie spraw dotyczących cudzoziemców, obywatelstwa i repatriacji. "Teraz będę się też specjalizować w sprawach mniejszości narodowych i etnicznych" - powiedziała i podkreśliła, że już "nie są one jej obce".

Podała, iż za poprzednich rządów PiS pracowała w zespole doradczym premiera Jarosława Kaczyńskiego zajmującym się współpracą Polski z Polonią. W ostatnich latach uczestniczyła też w wielu szkoleniach w kraju i za granicą z zakresu spraw obywatelskich i cudzoziemców. Była szkolona i sama szkoliła np. funkcjonariuszy CBŚ z zakresu legalizacji pobytu, ekstradycji czy wydaleń.

We wtorek zapowiedziała m.in., że "zrobi wszystko, by jak najwięcej gmin z woj. opolskiego zachęcić do podejmowania uchwał i zapraszania Polaków z azjatyckiej części b. Związku Radzieckiego" czy z Ukrainy. Dodała, że o tym na czym będzie polegać jej współpraca z mniejszościami, poinformuje po powołaniu wszystkich pełnomocników wojewodów ds. mniejszości i po ich spotkaniu z szefem MSWiA. Poinformowała, że w najbliższym czasie zechce się poznać z zarządem mniejszości niemieckiej i odwiedzi stowarzyszenia Romów na Opolszczyźnie.

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek w rozmowie z PAP powiedział, że nie miał dotąd okazji współpracować z Kalecińską i trudno mu ocenić jej wybór. Zaznaczył jednak, że plusem jest to, iż jest to osoba która była blisko tematów mniejszości. Powołując się na zapisy ustawy o mniejszościach dodał, że chciałby, aby nowa pełnomocnik była osobą, która "w sposób aktywny działa na rzecz tych mniejszości", czyli np. organizuje regularne spotkania z ich środowiskami i pyta o sprawy bieżące, o problemy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.