PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie gminy gotowe do wdrażania programu 500 plus

  • PAP    26 lutego 2016 - 21:40
Opolskie gminy gotowe do wdrażania programu 500 plus
W urzędzie wojewódzkim w Opolu odbyło się też szkolenie dla samorządów dot. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (fot. pixabay)

Ok. 80 tys. dzieci na Opolszczyźnie może skorzystać z programu Rodzina 500 plus – wynika z danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na ten cel region otrzyma ok. 340 mln zł. Według wojewody opolskiego gminy są gotowe do wdrażania tego programu.
Takie informacje i wnioski przekazali w piątek (26 lutego) na konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak i wicewojewoda Violetta Porowska. Czubak podał, że ok. 6 mln zł z puli 340 mln zł, które region otrzyma na realizację programu, zostanie przekazane opolskim samorządom na pokrycie kosztów obsługi projektu. Dodał, że 24 lutego gminom przekazano już ponad 1,5 mln zł.

Czubak podał też, że aby rządowy program został na Opolszczyźnie wdrożony jak najsprawniej Opolski Urząd Wojewódzki (OUW) m.in. powołał dwóch koordynatorów – ds. merytorycznych oraz informatycznych, którzy mają pomagać w przygotowywaniu i obsłudze programu samorządom. Prócz tego urząd stworzył też stronę internetową poświęconą programowi. Link do niej zostanie umieszczony na stronie OUW i będzie mógł być dostępny także na stronach samorządów.

Strona zostanie uruchomiona w pierwszym tygodniu marca. Znajdą się na niej informacje o programie; tym, do kogo jest on skierowany; korzyściach, jakie niesie oraz wnioskach, jakie trzeba będzie wypełnić, by dostać świadczenie w wysokości 500 zł. Gdy program ruszy będzie też na niej można sprawdzać, ile wniosków w regionie zostało złożonych. Opolski urząd wojewódzki uruchomi także infolinię czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Czubak relacjonował, że pomysły na promowanie programu 500 plus służby wojewody przesłały do resortu rodziny i pracy. - Miłym dla nas zaskoczeniem było to, że w piśmie zwrotnym otrzymaliśmy informację o pełnej ich akceptacji i tym, że zostaną one rozesłane do wszystkich urzędów wojewódzkich w kraju, aby mogły one podjąć takie same działania - mówił.

W piątek w urzędzie wojewódzkim w Opolu odbyło się też szkolenie dla samorządów dot. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jak powiedziała Porowska, uczestniczyło w nim ok. 200 osób. „Znacznie więcej, niż zakładaliśmy. Przypuszczaliśmy, że z 71 gmin na Opolszczyźnie może przyjechać ok. 70-80 osób” – mówiła.

Zapewniła, że po zadawanych przez przedstawicieli gmin pytaniach widać było, iż gminy znają program, bo ich pracownicy dopytywali o szczegółowe, merytoryczne kwestie. „Po dzisiejszym spotkaniu możemy uznać, że gminy są przygotowane, by realizować program” – uznała Porowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.