PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Mniejszość niemiecka rejestruje partię

  • PAP/JS    2 grudnia 2017 - 15:54
Opolskie: Mniejszość niemiecka rejestruje partię
Nowa partia ma nosić nazwę "Regionalna Mniejszość z Większością" (fot. pixabay.com)

Mniejszość niemiecka z terenu województwa opolskiego złożyła do sądu w Warszawie wniosek o rejestrację własnej partii. Jak powiedział poseł Ryszard Galla, liczy że sąd przyjmie wniosek jeszcze w tym roku.
Nowa partia ma nosić nazwę "Regionalna Mniejszość z Większością". Wniosek o jej rejestrację poparty tysiącem podpisów złożono do sądu w Warszawie. Poseł Galla tłumaczy, że decyzja o rejestracji partii jest efektem informacji o potencjalnych zmianach w ordynacji wyborczej.

"Dochodziły do nas głosy, że przyszłe wybory będą dedykowane partiom politycznym, więc postanowiliśmy się zabezpieczyć. Liczę, że za dwa, trzy tygodnie powinien być już rozpatrzony" powiedział Galla.

Na listach partii Regionalna znajdą miejsce głównie działacze korzystający do tej pory z formuły Komitetów Wyborczych Mniejszość Niemiecka. Jak informują wnioskodawcy, ugrupowanie ma skupiać się na wartościach bliskich chrześcijańskiej demokracji i dbaniu o interes wspólnoty regionalnej.

Zdaniem jednego z założycieli struktur mniejszości, byłego posła Henryka Krolla, pomysł z utworzeniem partii jest już spóźniony i może nie zaistnieć w świadomości potencjalnych wyborców. W rozmowie z "Radiem Opole" Kroll skrytykował także obecne władze za trwanie w samorządowej koalicji z PO, która jego zdaniem, traktuje mniejszość niemiecką instrumentalnie, czego dowodem miało być akceptowanie przez lokalnych polityków PO powiększenia miasta Opole o tereny ościennych gmin zamieszkałych przez duże skupiska Niemców.

Poseł Galla odpiera krytykę swojego poprzednika. "Nie wiem, czy w tej chwili jest sens wychodzenia z obecnej koalicji. Zamiast rozrabiać, musimy przygotować dobry program wyborczy, z którym będziemy walczyli o wynik w wyborach. Już za rok o tej porze będziemy w zupełnie innej konstelacji politycznej i wtedy przyjdzie czas na rozmowy o potencjalnym partnerstwie" - powiedział poseł.

Utworzenie partii mniejszości niemieckiej zapowiadał w wywiadzie dla Portalsamorzadowy.pl Roman Kolek, wicemarszałek opolski. 

"W naszej ocenie Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie dąży do tego, by po sięgnięciu po władzę rządową, sięgnąć mocniej po wpływy w samorządach województw. Pojawiają się zapowiedzi, że być może zostaną wprowadzone inne progi wyborcze niż w ostatnich wyborach, istnieje ryzyko, że jedynie partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów. W obliczu tych zapowiadanych zmian pojawiła się w mniejszości niemieckiej inicjatywa utworzenia partii, która mogłaby uczestniczyć w sprawowaniu władzy w regionie. Bo to jest dla nas ważne" - mówił. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.