PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie PO proponuje lokalnym politykom i samorządowcom współpracę w wyborach samorządowych

  • PAP/JS    28 lutego 2017 - 19:01
Opolskie PO proponuje lokalnym politykom i samorządowcom współpracę w wyborach samorządowych
Szef klubu PO Sławomir Neumann (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

• Propozycję współpracy w wyborach samorządowych skierowaną do lokalnych polityków i samorządowców - przedstawili politycy PO na spotkaniach w woj. opolskim.
• Stworzymy wokół PO poważną alternatywę, która wygra z PiS wybory - powiedział w Opolu szef klubu PO Sławomir Neumann.
We wtorek (28 lutego) do województwa opolskiego przyjechało kilkudziesięciu parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, by na otwartych spotkaniach w miastach powiatowych przekonywać mieszkańców i samorządowców do idei stworzenia wspólnych list kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych.

"Chcemy porozmawiać o naszych wspólnych listach wyborczych do samorządu terytorialnego. Potrzebne jest zjednoczenie po to, żeby jedna lista wygrywała z PiS-em, który manipulacjami przy ordynacji wyborczej chce przejąć samorządy. O tym wszystkim chcemy rozmawiać we wszystkich powiatach województwa opolskiego" - powiedział Neumann.

Według szefa klubu parlamentarnego PO, należy się spodziewać zmian w ordynacji wyborczej premiującej duże ugrupowania. "Jeżeli będą wybory większościowe i w jednej turze w miastach i gminach na wójta, burmistrza, to warto szukać porozumienia wszystkich, żeby nie rozpraszać głosów opozycji. To jest wielka odpowiedzialność dla wszystkich. Dla wszystkich jest ona otwarta. Wystarczy schować trochę swoich ambicji" - podkreślał Neumann.

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak zapewniał, że przy tworzeniu wspólnych list ważniejsza od przynależności partyjnej będzie ocena szans na zwycięstwo z kandydatami PiS.

"Będziemy szukać takich rozwiązań, które dadzą nam gwarancje wygranej z kandydatem czy kandydatami PiS-u. I my tu gotowi jesteśmy się posunąć czy ustąpić miejsca niezależnemu samorządowcowi, czy nawet politykowi Nowoczesnej, czy komuś związanemu z KOD-em, kto da szansę na zwycięstwo. Może tak być i my poważnie się tego obawiamy, że nie będzie dwóch rund i będzie wygrywał ten, kto dostanie najwięcej głosów w pierwszej rundzie. To oznacza, że opozycja musi być zjednoczona. Nie może rozproszyć się na wielu kandydatów, bo inaczej wygra kandydat PiS" - mówił Siemoniak.

Jego zdaniem, samorządowcy dobrze reagują na propozycje Platformy. "Samorządowcy tego oczekują, bo dobrze wiedzą, że te wybory, to nie będzie klasyczna walka polityczna, jaka była w wyborach do tej pory, tylko zmierzymy się z kimś, kto chce zlikwidować samorząd. To nie jest przypadek, że w 103 miastach prezydenckich, tylko w trzech są prezydenci z PiS-u" - powiedział Siemoniak.

Według wiceszefa PO, propozycja stworzenia wspólnej listy z Platformą jest adresowana do wszystkich partii i polityków lokalnych, którzy do tej pory startowali z własnych komitetów.

"Samorząd należy przed PiS-em obronić. I wszyscy, którzy tak myślą, będą mogli spokojnie razem z nami budować ten blok przeciwko PiS-owi w samorządach. Ta oferta będzie adresowana do wszystkich, którzy widzą sens w powstrzymaniu PiS w tym pochodzie w przejmowaniu Polski lokalnej. Bo PiS samorządu nie rozumie, PiS samorząd zwalcza i PiS samorząd osłabia" - powiedział Siemoniak. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.