PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Spór o rondo Bartoszewskiego trwa

  • PAP/KDS    2 maja 2018 - 18:54
Opolskie. Spór o rondo Bartoszewskiego trwa
Bartoszewski był orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. (fot. Dominik Golenia/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Liderzy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim apelują do swoich radnych w Krapkowicach o poparcie wniosku o nadanie rondu w tym mieście imienia prof. W. Bartoszewskiego. W ubiegłym tygodniu uchwała w tej sprawie nie uzyskała wymaganego poparcia większości radnych.
  • Projekt uchwały w sprawie nadania rondu imienia Bartoszewskiego przygotowali kilka miesięcy temu radni lokalnego komitetu wyborczego Macieja Sonika.
  • Negatywną opinię w tej sprawie wydał dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według niego wybór takiego patrona może wywołać niepokoje społeczne.
  • Lokalni politycy PiS proponowali, by największemu w mieście skrzyżowaniu nadać imię Rodła lub Prawd Polaków.
  • Współrządzący miastem radni z klubu burmistrza i komitetu Mniejszość Niemiecka optowali za nazwą nie kojarzącą się z polityką.

Kiedy pod koniec ubiegłego tygodnia wniosek KKW Macieja Sonika miał być rozpatrywany, część radnych po raz kolejny próbowała odesłać uchwałę do komisji. Wówczas przewodniczący rady zarzucił radnym odwlekanie decyzji i wezwał ich do jednoznacznego określenia się w sprawie wniosku, a następnie poddał wniosek pod głosowanie.

Za wnioskiem głosowało 10 radnych, 10 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Wśród głosujących przeciw byli m.in. radni Mniejszości Niemieckiej.

W środę w tej sprawie oficjalne stanowisko zajęły władze TSKN.

- Decyzja rady miasta Krapkowice o nieprzyjęciu uchwały w sprawie nadania znajdującemu się w tym mieście rondu imienia Profesora Władysława Bartoszewskiego jest dla nas bardzo niezrozumiała - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Gallę i przewodniczącego TSKN Rafała Bartka.

Czytaj więcej: Fundacje i spółdzielnie ze sporym zastrzykiem gotówki

- Bardzo ubolewamy nad tym, że przeciwko nadaniu rondu imienia tej wybitnej postaci polskiego i międzynarodowego życia politycznego zagłosowali również radni reprezentujący mniejszość niemiecką - podkreślono w piśmie. Wskazano też na zasługi prof. Bartoszewskiego dla polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego pojednania.

- Krzywda wyrządzona Panu Profesorowi przez nazistowskie Niemcy, za sprawą których trafił do obozu koncentracyjnego Auchwitz - Birkenau, nie przeszkodziła mu w budowaniu od podstaw trwałego pokoju w stosunkach polsko-niemieckich. Świadczy to o jego wielkości, której po upadku komunizmu dowiódł wielokrotnie, tworząc jako minister spraw zagranicznych RP trwałe fundamenty pojednania polsko-niemieckiego - głosi oświadczenie.

Jego autorzy zwracają uwagę, że w dowód swoich licznych zasług i osiągnięć profesor Władysław Bartoszewski został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

Jednocześnie władze TSKN uważają, że choć głos radnych mniejszości niemieckiej nie był protestem wobec postaci prof. Bartoszewskiego, a wobec sposobu procedowania samej uchwały, to w żaden sposób nie może być uzasadnieniem sprzeciwu wobec propozycji nadania skrzyżowaniu imienia tego naukowca i polityka.

- Sytuacja ta pokazuje jak szybko podziały i spory obecne tak mocno w ostatnim czasie w polskim życiu publicznym mogą wpłynąć na niewłaściwy kierunek debaty publicznej. Ważnym jest, aby z tego rodzaju sytuacji wyciągać właściwe wnioski i dlatego apelujemy do radnych gminy Krapkowice o refleksję i ponowne pochylenie się nad tą sprawą - zaznaczyli liderzy mniejszości.

Władysław Bartoszewski (1922-2015) był pisarzem, historykiem, więźniem KL Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej, działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie był więziony przez władze komunistyczne; w niepodległej Polsce był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.