PARTNER PORTALU
 • BGK

Opozycja weźmie największe miasta?

 • JS    24 listopada 2017 - 18:56
Opozycja weźmie największe miasta?
W Warszawie bezkonkurencyjny okazał się Rafał Trzaskowski - wspólny kandydat PO i Nowoczesnej. (fot. pixabay.com)

W sondażu przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej" sprawdzono, którzy kandydaci mieliby szansę na zwycięstwo w wyborach samorządowych w największych miastach w Polsce. Wyniki zaskakują.
W Warszawie bezkonkurencyjny okazał się Rafał Trzaskowski - wspólny kandydat PO i Nowoczesnej. Udało mu się uzyskać ponad dwukrotną przewagę nad Patrykiem Jakim - potencjalnym kandydatem PiS. Rafał Trzaskowski miałby zdobyć 34 proc. głosów, z kolei Patryk Jaki (PiS) – 18 proc. 

Na trzecim miejscu uplasował się w stolicy Ryszard Kalisz. Na 6 proc. głosów mógłby liczyć związany z ruchami miejskimi radny Jan Śpiewak, na 5 proc. - Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15.

W Gdańsku zwyciężyłby Paweł Adamowicz. Może liczyć na 26 proc. poparcia. Drugie miejsce w sondażu zajął Jarosław Wałęsa (PO) – 24 proc. A na ostatnim miejscu podium stanął Kacper Płażyński z PiS z wynikiem 21 proc.

W Krakowie bezkonkurencyjny okazał się Jacek Majchrowski z wynikiem 40 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Wassermann z PiS, która uzyskała 20 proc. poparcia.

W Poznaniu 37 proc. mógłby uzyskać Jacek Jaśkowiak z PO. Na drugim miejscu plasuje się Ryszard Grobelny z 22-proc. poparciem. Trzecie miejsce w sondażu zajął Tadeusz Zysk z PiS z wynikiem 12 proc.

We Wrocławiu największe szanse na zwycięstwo ma Alicja Chybicka z PO (24 proc.). Zdobyła sporą przewagę nad Mirosławą Stachowiak-Różecką z PiS (16 proc.).

W Łodzi bezkonkurencyjna jest Hanna Zdanowska. Mogłaby liczyć na 56 proc. poparcia. Na jej konkurenta z PiS Waldemara Budę zagłosowałoby 9 proc. badanych.

Pierwszą turę wyborów wygrałby także obecny prezydent Katowic Marcin Krupa. Może liczyć na poparcie 52 proc. ankietowanych. Jerzy Polaczek, konkurent z PiS, mógłby liczyć na poparcie 14 proc. respondentów. 

Sondaże przeprowadziła firma Kantar w dniach 8-21 listopada. Badania prowadzono telefonicznie na reprezentatywnej próbie 800 osób w każdym z miast. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • sierowski, 2017-11-26 15:59:15

  "gazeta wyborcza" i zlecone przez nią sondaże taką piosenkę śpiewa w zależności od tego na czyim wózku jedzie. Moim zdaniem, rację ma "wyborca ostateczny" z dn.25.11.17r. godz.20:51:38. Pozdrawiam wszystkich przyszłych wyborców. Nie spóźnijcie się, bo wybory będą w dniu zmiany cz...asu.  rozwiń
 • dareckiddd, 2017-11-26 13:08:04

  Do wyborca ostateczny: Nie ma szans, zeby StraSZYDŁO wygrala w Warszawie tak samo jak inne PiSiory w pozostalych miastach
 • wyborca ostateczny, 2017-11-25 20:51:38

  Podzielili skórę na niedźwiedziu. Gdzież to i z kim takie badania przeprowadzono? Bo na pewno nie z ciężko pracującymi mieszkańcami Warszawy, Poznania, Gdańska.W Poznaniu wygra Grobelny w Warszawie Beata Szydło, a Gdańsk jak to Gdańsk zalęży od sprawy Ambergold.