PARTNER PORTALU
 • BGK

Ordo Iuris przeciw pomnikowi Armii Ludowej. Będzie wspierać oskarżonych

 • Portal Samorządowy (JP)    15 stycznia 2018 - 19:40
Ordo Iuris przeciw pomnikowi Armii Ludowej. Będzie wspierać oskarżonych
Pomniki takie, jak ten w Rząbcu budzą gwałtowce emocje. (Fot. ZZNSZ)

Kilka miesięcy temu trzech młodych mężczyzn oblało farbą pomnik na cześć Armii Ludowej w Rząbcu na Kielecczyźnie. Za ten czyn oskarżeni zostali o znieważenie. Obrony oskarżonych podjęli się prawnicy Ordo Iuris.
W Rząbcu (gmina Włoszczowa) doszło do potyczki oddziałów Armii Ludowej z żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Na pamiątkę tego wydarzenia władze Polski Ludowej ufundowały pomnik z napisem o następującej treści: „W tych lasach w dniu 8 IX 1944 r. odziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte przez wysługujących się hitlerowskiemu okupantowi zbirów NSZ-kich »Bohuna«”. Budowla budzi ogromne emocje i sprzeciw osób, których zdaniem w wolnej Polsce nie należy upamiętniać komunistów. 

Pierwsza rozprawa mężczyzn, którzy oblali pomnik farbą, planowana jest na 23 stycznia br. w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie.

– Ci młodzi ludzie powinni być uniewinnieni. To w gruncie rzeczy prawdziwi polscy patrioci, bo ich intencje ewidentnie są pozytywne. Próbowali, naruszając ten pomnik haniebny, de facto przejąć funkcję, którą źle wypełniały do tej pory samorządowe władze jak i władze państwowe – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk.

Instytut Ordo Iuris uruchomił też petycję do sądu i władz RP „Cześć bohaterom z NSZ! Obalmy fałsz o Rząbcu”, w której domaga się usunięcia pomnika.

– Nie pozwólmy, by miejsca pamięci utrwalały komunistyczne kłamstwo. Nasz wspólny głos będzie przejawem szczerej troski o dobro Ojczyzny i walki o prawdę. Razem możemy obronić tożsamość naszej Ojczyzny! – powiedział Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, zachęcając do podpisania petycji.

Do podobnych dewastacji dochodziło już wcześniej. Mimo to przed pomnikiem regularnie odbywają się uroczystości upamiętniające potyczkę, a gmina przypomina, że za pomniki II Wojny Światowej odpowiedzialny jest IPN.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ratio, 2018-01-17 13:11:21

  cóż, nadeszły czasy czczenia bandytów... ale kiedyś przeminą, razem z policją polityczną (IPN) i takimi organizacjami jak Ordo iuris...
 • Grzegorz, 2018-01-16 15:03:09

  Pomnik może i nie powinien stać, ale żyjemy w państwie prawa. Takie rzeczy powinno się załatwiać formalnie, nie wandalizmem.
 • hajer, 2018-01-16 13:46:32

  Ordo Iuris niech się zajmie egzorcyzmami, cudami, widzeniami i objawieniami. I niech nie próbuje fałszować historii. Koniunktura się zmieni i panowie zostaną na lodzie. No, chyba że zdarzy się cud, w który oni wierzą...