PARTNER PORTALU
  • BGK

Ordynacja wyborcza będzie niechlujna? Tak twierdzi Kukiz'15

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 11:03
Ordynacja wyborcza będzie niechlujna? Tak twierdzi Kukiz'15
Tomasz Jaskóła (fot. Facebook)

Propozycja PiS zmian w Kodeksie wyborczym, 150 autopoprawek i nowe poprawki, to kolejne niechlujstwo legislacyjne w Sejmie - ocenił Tomasz Jaskóła, poseł Kukiz'15, w trakcie II czytania projektu PiS dot. Kodeksu wyborczego.
Parlamentarzysta Kukiz'15 stwierdził, że nie wie, jak ma się odnosić do propozycji PiS, ponieważ ze względu na zapowiedziane przed chwilą poprawki PiS, 80 proc. projektu dezaktualizuje się. "I to jest kolejne niechlujstwo legislacji w tym Sejmie" - ocenił Jaskóła.

Marcin Horała (PiS) na porannej środowej konferencji prasowej, przed debatą nad projektem w Sejmie, zapowiedział, że w II czytaniu jego klub zaproponuje kilka poprawek, które wychodzą naprzeciw głosom, które pojawiły się w debacie publicznej, m.in. pozostawienie JOW-ów gminach do 20 tys. mieszkańców oraz uprawnienia rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do ustalania okręgów wyborczych a także propozycja wydłużenia kadencji w samorządach do 5 lat.

Czytaj także: Ordynacja wyborcza: Koniec JOW i dłuższa kadencji w samorządach

Jaskóła ocenił, że projekt PiS powinien się nazywać "ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia wpływu partii politycznych na działalność samorządu terytorialnego". W jego opinii dowodem jest wprowadzenie nowych okręgów wyborczych, co doprowadzi do "zmiażdżenia" komitetów lokalnych przez dwa największe podmioty polityczne.

Poseł Kukiz'15 oznajmił jednocześnie, że PiS wycofuje się z likwidacji JOW-ów w gminach do 20 tys. mieszkańców, dzięki oporowi społecznemu - Kukiz'15, PO i PSL.

"Ustosunkowywanie się do tego, że w tej chwili coś wprowadzacie, a ja nawet tego nie widzę, będą sobie kontynuował moją ocenę tego projektu, a to (że) państwo mieliście 150 autopoprawek, pokazuje, że to jest poziom niechlujstwa do potęgi +n+" - stwierdził poseł Kukiz'15.

Czytaj również: PiS rozrysuje mapę wyborczą po nowemu

Zwrócił uwagę, że PiS nie wycofuje się z likwidacji głosowania korespondencyjnego, co - jego zdaniem - jest skandaliczne i uderza w osoby niepełnosprawne i Polaków mieszkających za granicą. "Może to wykluczyć nawet 2 mln osób z głosowania" - ocenił.

"Nie cofacie się z uderzenia w PKW, my proponowaliśmy, żeby nie było tam straszliwych parytetów partyjnych - powiedział poseł Kukiz'15.

Jak dodał, zmiana liczby komisarzy do stu pokazuje prawdziwe intencje PiS-u. "Stu komisarzy wyborczych, którzy będą operowali w okręgach senackich. Ja stawiam tezę, że państwo - nowym podziałem okręgów - przygotowujecie nie tylko zmiażdżenie w sejmikach, w powiatach (...). Stawiam tezę, że będziecie państwo przygotowywali w ten sposób nowe wybory do Sejmu, miażdżąc wszystkie komitety i wprowadzając duopol partyjny w Polsce" - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Felek, 2017-12-14 18:34:24

    Niechlujstwem trąci "apozycja"!? Argumentacja "OO"
  • o, 2017-12-13 14:53:33

    Niechlujstwo to literówki w tytułach artykułów nt niechlujstwa.