PARTNER PORTALU
  • BGK

Ordynacja wyborcza: PiS składa poprawki w odpowiedzi na uwagi PKW

  • aw/PAP    21 grudnia 2017 - 15:32
Ordynacja wyborcza: PiS składa poprawki w odpowiedzi na uwagi PKW

Senator Marek Pęk (PiS) w czwartek złożył poprawki, które mają wyjść naprzeciw uwagom PKW. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami PKW ma mieć m.in. możliwość odwołania szefa Krajowego Biura Wyborczego, zaproponował tez zmiany w procedurze powoływania komisarzy wyborczych.
Podczas środowego (20 grudnia) wystąpienia szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński uznał przepisy noweli Kodeksu wyborczego za "bat" na PKW.

W noweli zapisano, że kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa KBW na przedstawiać PKW minister spraw wewnętrznych.

Hermeliński zwracał w środę uwagę, że można sobie wyobrazić sytuację, że w przypadku gdy PKW nie poprze żadnej z kandydatur przedstawionych przez szefa MSWiA, to minister odczeka przewidziany nowelą termin - w przypadku szefa KBW 30 dni, a komisarzy 60 dni - i sam powoła przedstawionych kandydatów.

Szef PKW mówił też, że nowe przepisy "wiążą ręce" PKW, bo "w sytuacji, kiedy szef KBW działa nieudolnie, nie spełnia pokładanych na nim obowiązków, nie jesteśmy w stanie tego szefa odwołać".

Pęk w czwartek (21 grudnia) w czasie debaty w Senacie zaproponował poprawki, które - jak mówił - mają wyjść naprzeciw uwagom szefa PKW. Według jednej z poprawek w przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów na komisarzy wyborczych PKW niezwłocznie informuje o tym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który wskazuje nowych kandydatów.

Zgodnie z inną poprawką w przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów na szefa KBW, PKW niezwłocznie informuje ministra, który wskazuje nowych kandydatów w liczbie dwóch; przed upływem siedmioletniej kadencji szefa KBW, może on zostać odwołany przez PKW w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych.

Senator PiS powiedział, że nowela Kodeksu wyborczego jest "wynikiem dużego kompromisu" ze strony PiS. "Myśmy początkowo forsowali dużo mocniejsze politycznie rozwiązania, z części tych rozwiązań wycofaliśmy się jeszcze przed formalnym wejściem projektów do Sejmu" - stwierdził Pęk. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.