PARTNER PORTALU
  • BGK

Ordynacja wyborcza. Wojciech Hermeliński: Uwagi PKW pominięto i przemilczano

  • GP    13 grudnia 2017 - 08:49
Ordynacja wyborcza. Wojciech Hermeliński: Uwagi PKW pominięto i przemilczano
Wojciech Hermeliński na spotkaniu PKW. (fot.PKW/twitter.com)

Dla Wojciecha Hermelińskiego ewidentne jest, że PiS w pracach nad nowelą Kodeksu wyborczego nie wykazał woli zrozumienia wobec propozycji PKW. Mimo to odwiedzi Senat RP, kiedy izba wyższa będzie rozmawiać o projekcie.
• Zmiany w ordynacji są daleko idące. Z Sejmu wyszedł projekt, który m.in. zmienia zasady wytyczania granic okręgów wyborczych, wprowadza kadencyjność dla organów wykonawczych samorządu i likwiduje okręgi jednomandatowe w wyborach w gminach.

• Opozycja ocenia jednoznacznie takie działanie. Według Nowoczesnej PiS kieruje się dążeniem do władzy na wszystkich możliwych szczeblach, od samorządu, po sądy.

W cieniu wyboru nowego premiera Mateusza Morawickiego w parlamencie kończono prace nad zmianą przepisów wyborczych. Jest ona kluczowa dla przyszłorocznych wyborów samorządowych a jej procedowaniu towarzyszył niemały sprzeciw. Krytykę podnosili przedstawiciele PKW i opozycji.

W środę (13 grudnia) o tej ustawie wypowiedział się po raz kolejny szef Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) sędzia Wojciech Hermeliński. Nie była to pierwsza krytyczna wypowiedź sędziego, ale tym razem odnosiła się do sposobu, w jaki większość parlamentarna zmienia Kodeks wyborczy a nie do meritum proponowanych zmian.

Czytaj też: W Sejmie zrezygnowano ze szkodliwego art. 420 w kodeksie wyborczym

- Liczyłem na to, że nasze uwagi do zmian w Kodeksie wyborczym zostaną rozważone, ale nie było żadnej woli politycznej do rozmowy - zaczął ocenę w stacji TOK FM sędzia. Resztki jego nadziei są w Senacie RP, który zajmie się nowelą. Jednak i w izbie wyższej, zdaniem Hermelińskiego, nie można liczyć na wiele zrozumienia. - Powiem tylko tyle, że chcę pójść do Senatu - dodał w rozgłośni radiowej kierujący PKW. - Może jestem naiwny, ale może choć jeden senator pochyli się nad naszymi uwagami - konkludował.

Za najbardziej niebezpieczną część nowej ustawy o ordynacji przewodniczący PKW uważa zmianę regulującą powstawanie okręgów wyborczych. Przypomnijmy, że w nowelizowanym kodeksie za podział mandatów będzie odpowiadać grupa komisarzy wyborczych, a nie jak do tej pory sędziów.

Hermeliński zauważył, że takie rozwiązanie może prowadzić do podziału "służącego jednej partii" i trzeba bardzo uważać, by tak się nie stało.

Projektem o nowej ordynacji wyborczej w Sejmie zajmowała się specjalnie powołana komisja, której prace koordynował poseł PiS Marcin Horała. Zgodnie z nowymi zapisami w prawie wyborczym, oprócz wspomnianych zmienionych okręgów wyborczych i komisarzy, mają zostać wprowadzone kadencje dla wójtów, prezydentów miast i burmistrzów. Jest też bardzo prawdopodobna likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.