PARTNER PORTALU
 • BGK

Organizatorzy ŚDM apelują do krakowian o noclegi dla pielgrzymów

 • PAP    7 lipca 2016 - 10:35

Komitet Organizacyjny ŚDM apeluje do krakowian o udostępnienie noclegów pielgrzymom na czas Światowych Dni Młodzieży, w ostatnim tygodniu lipca. Potrzeba jeszcze miejsc dla ok. 50 tys. osób.
Apel jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Krakowa i okolicznych miejscowości.

Jak poinformowała Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM, w tej chwili Komitet przygotował prawie 300 tys. miejsc noclegowych - w tym w samym Krakowie dla ponad 115 tys. pielgrzymów, a w okolicach Krakowa dla prawie 125 tys. pielgrzymów. Miejsca noclegowe są także gotowe w diecezji tarnowskiej, kieleckiej i w Mysłowicach.

Wciąż brakuje ok. 50 tys. miejsc. "Są to noclegi potrzebne dla osób zarejestrowanych" - powiedział rzecznik prasowy ŚDM ks. Adam Parszywka.

Na ŚDM zarejestrowało się prawie 563 tys. pielgrzymów ze 187 krajów. Komitet nie poszukuje jednak miejsc dla wszystkich, bo nie wszyscy wybrali pakiet z zakwaterowaniem. Niektórzy organizują nocleg na własną rękę.

Rzecznik prasowy ŚDM zwraca uwagę, że coraz więcej krakowian reaguje pozytywnie na prośbę Komitetu. Na tych, którzy zgodzą się przyjąć pielgrzymów, czeka nie tylko nawiązanie ciekawych znajomości, ale i benefity materialne, szczegóły których są opisane na portalu www.krakow2016.com - chcący przyjąć pielgrzymów na nocleg mogą stamtąd pobrać deklarację i wypełnioną przekazać Komitetowi Parafialnemu w swym miejscu zamieszkania. Formularze mają też księża w parafiach.

W deklaracji można wskazać preferowaną pełć oraz narodowość pielgrzymów, których rodzina może przyjąć. Wybór dotyczący płci będzie wiążący dla organizatorów, ale wybór narodowości - jak podkreślono - ma charakter informacyjny i może nie zostać uwzględniony w trakcie przydziału pielgrzymów do rodzin.Rodzina przyjmująca pielgrzymów powinna zagwarantować miejsce noclegowe (ok. 3 m kw na osobę) oraz możliwość skorzystania z łazienki. Komitet prosi też o przygotowanie śniadań dla pielgrzymów. Pielgrzymi będą u rodzin przede wszystkim nocować. Ich dni mają upływać przede wszystkim na uczestnictwie w różnych wydarzeniach w ramach ŚDM.

Dodatkowo Komitet Parafialny udostępni rodzinom przyjmującym pielgrzymów plan pobytu młodzieży w czasie ŚDM. Rodzina nie musi organizować czasu wolnego swoim gościom.

Osoby, które zgodziły się już przyjąć pielgrzymów, zachęcają innych do takiej samej decyzji.

Do mieszkania Katarzyny Walkowskiej w centrum Krakowa przyjedzie grupa kilkunastu pielgrzymów z Ameryki Północnej i Południowej oraz z innych regionów Polski. Dziewczyna doskonale rozumie sytuację i oczekiwania młodzieży, sama brała udział w ŚDM w Kolonii, Madrycie i Rio de Janeiro. "Osoby, które przyjmę, poznałam podczas poprzednich edycji ŚDM" - powiedziała Walkowska.

Jak podkreśliła, uczestnicy ŚDM nie oczekują 5-gwiazdkowych hoteli. "Ważne, aby było miejsce do spania, nawet na podłodze, oraz aby było się gdzie umyć" - wyjaśniała.

Justyna Figas i jej mąż przyjmą trzy osoby z Włoch. Pielgrzymi zatrzymają się w ich mieszkaniu od 25 do 31 lipca. "Zapewniamy im śniadanie. Żeby zdążyć do kościoła na godz. 9 będą musieli wyjść ok. 8:35. Resztę mają zorganizowaną, a do mieszkania wracać będą wieczorami" - opisała Figas i dodała, że wraz z mężem chce zapewnić cudzoziemcom jak najlepsze warunki do odpoczynku po całym dniu. "Przed przybyciem gości posprzątamy mieszkanie staranniej niż zwykle i zrobimy większe zapasy jedzenia" - powiedziała.

Małżeństwo traktuje przyjęcie pielgrzymów u siebie jak przygodę oraz "dołożenie swojej cegiełki do budowy czegoś wielkiego, o czym świat będzie mówił". "Jestem ogromnie zapracowana. W tym roku kończę doktorat i nie mogłam się włączyć w żaden długotrwały wolontariat. Przyjęcie ludzi na nocleg jest w sam raz" - wyznała Figas.

Na ŚDM zarejestrowało się prawie 563 tys. osób, ale - na podstawie poprzednich edycji wydarzenia w różnych krajach - organizatorzy przewidują, że w spotkaniach z papieżem weźmie udział trzy razy więcej katolików, czyli 1,5 mln. Obecnie trwa rejestracja last minute. Znaczna część osób przyjedzie na ŚDM spontanicznie, bez uprzedniej rejestracji - będą to głównie osoby z innych regionów Polski. One również same organizują sobie nocleg.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.