PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Fryderyka: Premier uspokaja. "Monitorujemy sytuację na bieżąco"

  • AT/PAP    19 stycznia 2018 - 09:30
Orkan Fryderyka: Premier uspokaja. "Monitorujemy sytuację na bieżąco"
Premier podkreślił, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim na bieżąco monitorują sytuację w kraju w związku z orkanem Fryderyka (fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

W piątek (19 stycznia) premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrami: Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz Krzysztofem Tchórzewskim, a także wysłuchał raportów od wojewodów i szefów policji oraz straży pożarnej na temat aktualnej sytuacji pogodowej po przejściu nad Polską orkanu Fryderyka. Premier podziękował za skuteczne działania.
  • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek (19 stycznia) rano z ministrami: obrony Mariuszem Błaszczakiem, zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz energii Krzysztofem Tchórzewskim.
  • Odbyła się również odprawa premiera  i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z szefami poszczególnych służb.
  • Tematem spotkania była sytuacja po przejściu nad Polską orkanu Fryderyka.

W odprawie uczestniczy też dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

"Priorytet - jak najszybsza pomoc poszkodowanym" - poinformował premier.

Także szef MSWiA Joachim Brudziński dziękował służbom za skuteczność i zaangażowanie w udzielaniu pomocy poszkodowanym podczas przejścia orkanu.

Zobacz: Wichury i śnieżyce nad Polską: Szkody po przejściu orkanu Fryderyka

Premier podkreślił, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim na bieżąco monitorują sytuację w kraju w związku z orkanem Fryderyka.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu w całym kraju. Jak podawało w czwartek wieczorem MSWiA i RCB, elektryczności nie miało 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.).

Trudne warunki atmosferyczne powodowały także opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

W Europie w wypadkach wywołanych przez orkan zginęło co najmniej osiem osób, w tym pięć w Niemczech i dwie w Holandii. W Holandii z powodu podmuchów wiatru przewróciło się 66 ciężarówek, co jest rekordem od 1990 roku. Niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa na cały dzień wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju. W ciągu dnia nie kursowały superszybkie pociągi Thalys łączące Francję, Belgię, Holandię i Niemcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.