PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Ksawery: Do MSWiA trafił pierwszy wniosek o udzielenie wsparcia poszkodowanym

  • PAP/KDS    7 października 2017 - 18:40
Orkan Ksawery: Do MSWiA trafił pierwszy wniosek o udzielenie wsparcia poszkodowanym
Z mieszkańcami województwa lubuskiego spotkała się osobiście premier Beata Szydło (fot. Twitter/Kancelaria Premiera)

W piątek (06.10) Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, przesłał pierwszy wniosek o udzielenie pomocy poszkodowanym podczas czwartkowej wichury. Sprawa dotyczy pomocy dla trzech rodzin z gminy Krosno Odrzańskie. Wniosek złożyły władze tej gminy.
- Są to wnioski o uruchomienie środków z rezerwy celowej z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla poszkodowanych rodzin z tej gminy - powiedziała w sobotę (07.10) Katarzyna Wojciechowska z Biura Wojewody Lubuskiego.

Siedem innych lubuskich gmin już zasygnalizowało, że zamierza wystąpić o podobną pomoc dla swoich mieszkańców.

- Szczegółowe informacje na ten temat będziemy mieli w poniedziałek lub we wtorek, kiedy te wnioski spłyną - dodała Wojciechowska.

W związku z orkanem, który przeszedł nad Polską w czwartek, lubuska Straż Pożarna otrzymała ok. 1,5 tys. zgłoszeń. Przeprowadziła ponad 1,2 tys. interwencji związanych z akcjami ratunkowymi i usuwaniem skutków żywiołu. Silny wiatr spowodował utrudnienia komunikacyjne i poważne awarie energetyczne, które nadal są usuwane.

W wyniku nawałnic w regionie zostało uszkodzonych ok. 70 budynków mieszkalnych i ok. 40 gospodarczych. Wiatr zerwał 10 dachów.

W piątek w Zielonej Górze premier Beata Szydło wzięła udział w posiedzeniu sztabu antykryzysowego. Zapewniła, że nikt z poszkodowanych w wichurze nie pozostanie bez pomocy.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że tzw. fundusz klęskowy jest już do dyspozycji poszkodowanych podczas nawałnic. Podkreślił, że za wypłatę środków dla mieszkańców odpowiadają samorządy.

Jak przypomniał, procedura wygląda w ten sposób, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci powołują komisje, które szacują straty, następnie za pośrednictwem wojewodów wnioski trafiają do ministra spraw wewnętrznych.

- Uruchamiamy te pieniądze, jesteśmy gotowi uruchomić je niezwłocznie, żeby nieść pomoc potrzebującym - zapewnił minister. Dodał, że zaangażowanie wójtów, burmistrzów, prezydentów jest konieczne, by pomoc trafiła jak najszybciej do potrzebujących.

Orkan dotarł na Ziemię Lubuską w czwartek popołudniu z zachodu. Początkowo zaatakował południową część regionu, potem silnie wiało w całym województwie. Wiatr zaczął słabnąć w czwartek po godz. 20.

W Lubuskiem podczas wichury jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Śmiertelny wypadek miał miejsce w Ośnie Lubuskim, gdzie z dachu spadł 67-letni mężczyzna, który prawdopodobnie chciał naprawić uszkodzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.