PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Ksawery: MSWiA gotowe na natychmiastowe uruchomienie pieniędzy dla poszkodowanych

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 16:50
Orkan Ksawery: MSWiA gotowe na natychmiastowe uruchomienie pieniędzy dla poszkodowanych
Przypomnijmy, w wyniku wichur, jakie przeszły nad Polską w nocy z czwartku (05.10) na piątek (06.10) zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych (fot.mswia.gov.pl)

- Akcja ratownicza została zakończona, teraz koncentrujemy się na niesieniu pomocy, tym którzy ucierpieli - po posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że resort są gotowi na natychmiastowe wypłacanie pieniędzy dla poszkodowanych.
W Zielonej Górze zakończyło w piątek po południu posiedzenie sztabu antykryzysowego. Uczestniczyli w nim m.in. premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Województwo lubuskie jest jednym z tych, które najbardziej ucierpiały wskutek wichur, które w nocy przeszły nad Polską.

Jak poinformował szef MSWiA, jeszcze w piątek (06.10) wojewoda lubuski, skieruje do nich wniosek o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach. - Zostanie on przeze mnie rozpatrzony niezwłocznie - oświadczył Błaszczak.

Minister powtórzył, że szacowanie szkód oraz wypłata zasiłków należy do obowiązków samorządów terytorialnych. - Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawię rekomendacje związane z wnioskami jakie wyciągnęliśmy ze zdarzeń zarówno tych, które miały miejsce ostatniej nocy jak i tych z połowy sierpnia. Wśród nich znajdzie się rekomendacja, zobowiązująca poszczególne instytucje, ale również firmy telekomunikacyjne, do tego, żeby posiadały alternatywne źródła energii. Chodzi o agregaty prądotwórcze w sytuacji kryzysowej, kiedy są przerwy w dostawach energii - zapowiedział minister.

Przypomnijmy, w wyniku wichur, jakie przeszły nad Polską w nocy z czwartku (05.10) na piątek (06.10) zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. Kilkaset tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała ok. 11 tys. razy.

M.in. jednak osoba zginęła w woj. wielkopolskim. To kobieta, na którą w Ostrowie Wielkopolskim przewróciło się drzewo. Zmarła w szpitalu. Podczas interwencji, rannych zostało m.in. czterech druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu krotoszyńskiego i średzkiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.