PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Ksawery w Łódzkiem. W sobotę bez prądu nadal 53 tys. mieszkańców regionu

  • PAP/KDS    7 października 2017 - 07:15
Orkan Ksawery w Łódzkiem. W sobotę bez prądu nadal 53 tys. mieszkańców regionu
Tak wyglądała okolicy al. Kościuszki w Łodzi po tym, jak nad miastem przeszedł Ksawery (fot. UMŁ/Konrad Ciężki)

W sobotę (07.10) rano nadal około 53 tys. mieszkańców woj. łódzkiego była odcięta od prądu. To efekt przejścia nad Polską w nocy z czwartku na piątek potężnych wichur. Ich usunięcie może potrwać do poniedziałku.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi odnotowało w ciągu ostatniej doby ponad 2,5 tys. interwencji straży pożarnej.

Jak poinformowało Centrum w piątek wieczorem, z uzyskanych od PGE danych wynika, że najpoważniejsza sytuacja występuje obecnie w powiecie piotrkowskim. Uszkodzonych jest tam 39 linii, czyli aż 596 stacji średniego napięcia.

Według dyżurnego Centrum, w pow. piotrkowskim pracuje bez przerwy 20 brygad - mimo to usunięcie awarii energetycznej może potrwać nawet do poniedziałkowych godzin porannych.

Liczba gospodarstw pozbawionych prądu sukcesywnie maleje - jeszcze w piątek rano było ich ponad 167 tys. - ale awarii jest wciąż bardzo dużo.

Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin zostanie załączone napięcie w Łodzi i w Pabianicach. Przewiduje się też, że w sobotę prąd wróci do Skierniewic i Łowicza, a w niedzielę przywrócone zostanie napięcie w Radomsku, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim, Zgierzu, a być może również w Piotrkowie Trybunalskim.

Wichura, która przeszła nad regionem w czwartek i piątek, uszkodziła ponad 100 budynków i połamała liczne drzewa. Poszkodowanych zostało pięć osób. Największe szkody dotyczą powiatów wieluńskiego, sieradzkiego, bełchatowskiego i wieruszowskiego. 

Przypomnijmy, w wyniku wichur, jakie przeszły nad Polską w nocy z czwartku (05.10) na piątek (06.10) zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. Kilkaset tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała ok. 11 tys. razy.

MSWiA zapowiedziało, że jest gotowe na natychmiastowe wypłacanie pieniędzy dla poszkodowanych podczas silnych wichur. Czeka na wnioski od samorządowców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.