PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Ksawery w Śląskiem: Bez prądu nadal 30 tys. odbiorców

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 12:04
Orkan Ksawery w Śląskiem: Bez prądu nadal 30 tys. odbiorców
Sytuacja z godziny na godzinę się poprawia - informuje Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski (fot. Facebook/Śląski Urząd Wojewódzki)

Około 1100 interwencji, trzy ranne osoby, pięć zerwanych dachów, ponad 40 uszkodzonych. To bilans strat po przejściu przez woj. śląskie orkanu Ksawery. - Nadal około 30 tys. odbiorców w regionie wciąż pozbawionych jest energii elektrycznej – podał w piątek (06.10) przed południem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
• W wyniku wichur, w woj. śląskim ranne zostały trzy osoby. Dwie z nich w Cieszynie - po tym, drzewo przewróciło się na samochód, którym jechały. Po uwolnieniu z pojazdu trafiły do szpitala. 

• W Gliwicach drzewo przewróciło się na pieszego, został przygnieciony przez gałęzie. Według strażaków, nie odniósł on poważnych obrażeń.

• Do piątkowego rana śląscy strażacy zanotowali ok. 1100 interwencji związanych z sytuacją meteorologiczną. 

- W tej chwili sytuacja jest już ustabilizowana. Prognozy pogody są umiarkowane (...) wiatr w porywach jeszcze może być niebezpieczny, natomiast prognozujemy, że już nie tak jak poprzedniej nocy - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po wideokonferencji z udziałem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej wraz z wojewodami i komendantami wojewódzkimi straży.

Do piątkowego rana śląscy strażacy zanotowali ok. 1100 interwencji związanych z sytuacją meteorologiczną - najwięcej w powiatach: częstochowskim, cieszyńskim, kłobuckim, a także w Gliwicach, Katowicach i Tarnowskich Górach. Ze skutkami wichury walczyło ponad 4,5 strażaków PSP i ochotników.

Czytaj więcej: Orkan Ksawery: Bilans wichur nad Polską

Jak podają strażacy, w całym regionie wiatr uszkodził 45 budynków mieszkalnych - zerwał dachy z pięciu z nich, ponad 40 innych uszkodził. Np. w Tarnowskich Górach wichura zerwała część poszycia z przedszkola. Ucierpiało też 18 budynków gospodarczych - np. garaże i wiaty.

Wiatr zerwał w Śląskiem 74 linie energetyczne. W kulminacyjnej chwili - ok. północy - prądu było pozbawionych 104 tys. odbiorców. W piątek rano ta liczba spadła do 31 tys. - Ta sytuacja zmienia się w zasadzie z minuty na minutę. Służby energetyczne pracują bardzo intensywnie, zostało zaangażowanych kilkaset osób z firmy Tauron i firm zewnętrznych do usuwania tych awarii - powiedział Wieczorek. Jak dodał, jest szansa, że większość mieszkańców będzie miała wznowione dostawy prądu w najbliższych kilku godzinach.

Dodał, że w trzech przypadkach do domów, w których nie ma energii dostarczono generatory. Chodzi o to, by utrzymać pracę respiratorów i innych urządzeń podtrzymujących życie.

Szef śląskiej straży pożarnej brygadier Jacek Kleszczewski podkreślił, że w kulminacyjnej chwili, strażacy mieli ok. 900 zgłoszeń. - W podobnych sytuacjach najtrudniejsze jest ustalenie hierarchii ważności. Każdy dzwoniący chce być obsłużony maksymalnie szybko - powiedział. W piątek rano śląscy strażacy pracowali jeszcze w 130 miejscach. Najczęściej chodziło o usuwanie złamanych drzew i gałęzi oraz pomoc energetykom.

Czytaj więcej: IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia. Dotyczą czterech województw w Polsce zachodniej×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.