PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Ksawery w Wielkopolsce: Jedna ofiara śmiertelna, 11 osób rannych

  • PAP/KDS    6 października 2017 - 12:50
Orkan Ksawery w Wielkopolsce: Jedna ofiara śmiertelna, 11 osób rannych
Wojewoda wielkopolski o skutkach orkanu rozmawiał z ministrem Błaszczakiem podczas wideokonferencji (fot. poznan.uw.gov.pl)

Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski podsumował straty, jakie spowodował orkan Ksawery. W Wielkopolsce jedna osoba zmarła, a 11 zostało rannych. Wiatr uszkodził budynki mieszkalne i sieci energetyczne; bez prądu pozostaje ok. 200 tys. odbiorców.
Ofiara śmiertelna w województwie wielkopolskim to kobieta, na którą w Ostrowie Wielkopolskim przewróciło się drzewo; poszkodowana zmarła w szpitalu. Podczas interwencji, rannych zostało m.in. czterech druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu krotoszyńskiego i średzkiego.

Straż pożarna od piątku odnotowała blisko 2,4 tys. zgłoszeń - najwięcej w powiatach: kościańskim, kaliskim, poznańskim, leszczyńskim, rawickim i gostyńskim. W całej Wielkopolsce wiatr zerwał dachy z 21 budynków mieszkalnych oraz z 17 budynków gospodarczych. Cały czas trwa szacowanie strat.

Czytaj więcej: IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia. Dotyczą czterech województw w Polsce zachodniej

W wyniku zerwania trakcji, sporo utrudnień odnotowano na kolei. Dzięki współpracy służb wojewody, starostów oraz straży pożarnej, udało się ewakuować podróżnych z pociągów, które utknęły na szlakach kolejowych w miejscowościach: Hanulin, Rawicz, Bojanowo oraz Przygodzice. Stube podał, że obecnie szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe są przejezdne.

Rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube poinformował też, że w piątek rano, podczas wideokonferencji, Zbigniew Hoffmann przedstawił raport sytuacyjny z działań służb ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi.

Wojewoda poinformował, że przez całą noc w akcjach ratowniczych brało udział prawie 10 tys. osób i ponad 2 tys. pojazdów 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.