PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnie dni na wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika

  • PAP    5 listopada 2014 - 08:00
Ostatnie dni na wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika

Najpóźniej 7 listopada seniorzy oraz niepełnosprawni mogą złożyć wniosek, aby w wyborach samorządowych zagłosować przez pełnomocnika. To udogodnienie dla tych wyborców, którzy mieliby problem z dotarciem do lokalu wyborczego.
Potrzebne formularze znajdują się w serwisie internetowym Państwowej Komisji Wyborczej w odpowiedniej zakładce: http://info.pkw.gov.pl/glosowanie-przez-pelnomocnika-samorzad/glosowanie-przez-pelnomocnika-samorzad.html

Wniosek może być przesłany pocztą lub złożony przez dowolną osobę w urzędzie gminy. "Trzeba pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku do urzędu gminy. Nie data nadania tego wniosku" - przypomina Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. "Wysyłanie pocztą wniosku na chwilę przed upływem terminu byłoby ryzykowne, gdyż wniosek może nie dotrzeć na czas" - dodał.

Do podpisanego wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa oraz kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (nie dotyczy to osób, które w dniu wyborów będą miały ukończone 75 lat). Wniosek powinien być podpisany przez wyborcę lub - jeśli osoba ta nie umie podpisać wniosku - przez przyszłego pełnomocnika.

"Gdy wniosek i dokumenty dotrą do urzędu gminy, urząd kontaktuje się z wyborcą i ustala termin i miejsce sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Co do zasady sporządza się go w miejscu zamieszkania wyborcy, ale może to być inne miejsce wskazane przez wyborcę na obszarze danej gminy. Upoważniony do tego przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta urzędnik z drukiem przychodzi do wyborcy i tam sporządza akt pełnomocnictwa" - powiedział Lorentz.

Czytaj też: Te wybory będą słono kosztować

W dniu wyborów pełnomocnik z aktem pełnomocnictwa stawia się w lokalu wyborczym, gdzie głosowałby wyborca. Na podstawie pełnomocnictwa otrzymuje tam karty do głosowania, kwituje odbiór karty w zastępstwie osoby, która udzieliła pełnomocnictwa i oddaje głos w jej imieniu.

Wyborca mimo złożenia aktu pełnomocnictwa może zagłosować w swoim lokalu wyborczym, ale tylko jeśli wcześniej w jego imieniu nie zagłosował pełnomocnik. Może także - na dwa dni przed wyborami - cofnąć pełnomocnictwo składając wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) oświadczenie w tej sprawie. Takie oświadczenie może złożyć też w dniu wyborów w lokalu wyborczym (jeśli wcześniej nie zagłosował w jego imieniu pełnomocnik).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.