PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrowiec Św. Będzie odwołanie od uchwały o zerwaniu koalicji PO z PiS w powiecie

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 15:03
Ostrowiec Św. Będzie odwołanie od uchwały o zerwaniu koalicji PO z PiS w powiecie
Działacze ostrowieckich struktur PO podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę o zerwaniu koalicji z PiS w Radzie Powiatu. (Fot. Shutterstock.com)

Do władz regionu świętokrzyskiego PO zostanie złożone odwołanie od uchwały działaczy z Ostrowca Świętokrzyskiego o zerwaniu koalicji z PiS w powiecie ostrowieckim – powiedział wiceprzewodniczący świętokrzyskiej Platformy i zarazem wicestarosta ostrowiecki Eligiusz Mich.
  • Działacze ostrowieckich struktur PO podjęli w ubiegłym tygodniu uchwałę o zerwaniu koalicji z Prawem i Sprawiedliwością w Radzie Powiatu.
  • Decyzja nie została podjęta jednogłośnie. Za uchwałą głosowało 11 osób, a sześć było przeciwnych, m.in. Eligiusz Mich.
  • Wicestarosta ostrowiecki z zapowiedział, że działacze, którzy głosowali przeciwko uchwale, złożą odwołanie do zarządu regionu partii. Zaznaczył, że koalicje samorządowe są powoływane do rozwiązywania problemów lokalnych, a przenoszenie sporów z Sejmu na grunt samorządowy nie powinien mieć miejsca.

- Samorząd jest zupełnie inną instytucją i nie powinniśmy tutaj rozstrzygać o Trybunale Konstytucyjnym, KRS czy o konstytucji. Samorząd jest od rozwiązywania problemów lokalnych i na tym powinniśmy się skupić - podkreślił Mich. Dodał, że takich koalicji w kraju jest kilkadziesiąt m.in. na warszawskim Bemowie, w kilku miastach śląskich i w woj. zachodniopomorskim.

- My nie chcemy wchodzić w wielką politykę, tylko działać tutaj na miejscu. Przez trzy lata nam się to skutecznie udaje. A to wyborcy nas ocenią czy robiliśmy to dobrze, czy nie. A tego typu uchwały naszych struktur są też elementem wewnętrznych rozgrywek. To przybierać będzie na sile, bo mamy rok wyborczy, więc wiele ambicji, emocji z pewnością będzie się ujawniać - prognozował działacz PO.

Zaznaczył, że uchwała ostrowieckich struktur partii nie oznacza zerwania koalicji z PiS w Radzie Powiatu.

- Na razie jest to tylko uchwała podjęta z inicjatywy kilku osób, przegłosowana nieznaczną większością. Nie jest jeszcze uprawomocniona. Części osób przysługuje odwołanie od niej do zarządu regionu - zapowiedział Mich.

Innego zdania jest przewodniczący ostrowieckich struktur PO Grigor Szaginian. - Według statutu Platformy uchwała jest prawomocna od dnia jej podjęcia, czyli natychmiast (…)Uchwała jest podjęta, więc jest ważna - zaznaczył.

Dodał natomiast, że "jeden z członków zarządu ma prawo odwołać się do zarządu regionu", tak rada powiatowa może odwołać się do Zarządu Krajowego.

Według Szaginiana ewentualne odwołanie się od uchwały o zerwaniu koalicji z PiS może zaszkodzić partii. - Teraz, kilka miesięcy przed wyborami, to nie jest dobry pomysł - ocenił.

Szaginian przypomniał, że rozmowy o zerwaniu koalicji z PiS w powiecie ostrowieckim trwały od 2016 r. Zapewnił również, że nie ma żadnego rozłamu w ostrowieckiej PO. - Widzę, że co tydzień Platforma zaczyna mówić coraz częściej jednym głosem w Ostrowcu - dodał.

W środę szef świętokrzyskiej PO, poseł Artur Gierada komentując uchwałę ostrowieckich struktur partii podkreślił, iż może "zrozumieć argumenty, że PiS na poziomie centralnym demoluje nasze państwo", natomiast w jego opinii "na szczeblu samorządowym nie powinno być różnic".

We wrześniu ub.r., na prośbę ówczesnego komisarza PO w regionie Pawła Zalewskiego, Zarząd Krajowy Platformy rozwiązał lokalne struktury partii w powiecie ostrowieckim. Jak podkreślił wówczas Zalewski, powodem decyzji była negatywna ocena koalicji PO z PiS w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. - Negatywna ocena naszych wyborców, moja i członków partii - podkreślił.

Po zmianie zarządu świętokrzyskiej Platformy w połowie grudnia, na wiceprzewodniczącego partii w regionie wybrany został były szef ostrowieckich struktur PO Eligiusz Mich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.