PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostry spór prezydenta Gdańska i wojewody pomorskiego o rocznicę Trybunału Konstytucyjnego

  • MN    29 września 2016 - 12:53
Ostry spór prezydenta Gdańska i wojewody pomorskiego o rocznicę Trybunału Konstytucyjnego
Paweł Adamowicz ostro zareagował na oświadczenie Dariusza Drelicha (fot. gdansk.pl)

• Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, wydał oświadczenie, w którym sprzeciwia się finansowaniu przez Gdańsk obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego.
• Drelich mówi o korzeniach trybunału, które sięgają PRL, i zarzuca Adamowiczowi nawiązywanie w swoich działaniach do komunistycznej przeszłości.
• Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ripostuje w liście otwartym i zarzuca wojewodzie szerzenie kłamstw.
„Kiedy znajomy zadzwonił do mnie do Brukseli i opowiedział o Pańskim Oświadczeniu adresowanym do gdańszczan i mieszkańców województwa pomorskiego, byłem pewien że to żart. Kiepski, ale żart. Okazało się, że to niestety nie jest żart” – pisze Paweł Adamowicz w liście otwartym do wojewody.

Wojna na oświadczenia

Sprawa dotyczy jubileuszowej konferencji „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”, która odbędzie się 17 października w Gdańsku. Przypomnijmy, że prezydent Gdańska zaproponował organizację tego wydarzenia prezesowi TK w po tym, jak Sejm ograniczył budżet Trybunału Konstytucyjnego. W rocznicowym spotkaniu, zaplanowanym dla 300 osób, mają wziąć udział m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio oraz prezesi Sądów Konstytucyjnych: Republiki Czeskiej - Pavel Rychetsky i Republiki Litewskiej - Dainius Zalimas.

W związku z tym wydarzeniem wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał w środę (28 września) ostre w formie oświadczenie, w którym pisze m.in. że decyzja o organizacji jubileuszu stawia prezydenta Adamowicza (...) "w jednoznacznej sytuacji osoby która z politycznych przyczyn angażuje samorząd gdański w ideologiczny spór" i podkreśla: (...) nie godzę się na dysponowanie pieniędzmi mieszkańców miasta "Wolności i Solidarności" w celu doraźnych korzyści politycznych oraz działań kontestujących legalnie wybrane władze ustawodawcze i wykonawcze naszego kraju."

Czytaj też: Prezydenci miast w opozycji PiS. Wojna czy przeciąganie wyborczej liny?

Wojewoda napisał również: „Chcę podkreślić, że mówienie o 30-leciu Trybunału Konstytucyjnego jest mocno fałszywe. Jest to jedynie rocznica podjęcia działalności orzeczniczej, mocno zakorzeniona w czasach komunistycznego systemu PRL”. Dodał też, że prezydent Adamowicz nie pierwszy raz nawiązuje w swoich działaniach do komunistycznej przeszłości.

Adamowicz w odpowiedzi na słowa wojewody napisał: „Po pierwsze - wbrew Pańskim insynuacjom Gdańsk nie poniósł żadnych kosztów organizacji 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego. Po drugie - twierdzenie, że Trybunał Konstytucyjny jest czymś w rodzaju reliktu PRL jest zabawne. Trybunał jest wpisany do Konstytucji PR z 1997 roku. A więc do Konstytucji obowiązującej Pana, mnie i wszystkich obywateli RP. To, że powstał w czasach PRL nie ma żadnego znaczenia (…) Po trzecie – zarzucanie mi, że nie pierwszy raz nawiązuję w swoich działaniach do komunistycznej przeszłości jest – Pan wybaczy – żenujące.”.

Chodzi o umieszczenie tablicy z im. Lenina w Stoczni Gdańskiej.

-Tak, byłem autorem pomysłu, by nad Drugą Bramę Stoczni wrócił napis „im. Lenina”. Ale nie kierowała mną miłość do komunizmu, jak Pan sugeruje. Pan nie jest z Gdańska, więc może Pan nie wiedzieć, ale w sierpniu 1980 roku, kiedy wybuchł strajk w stoczni gdańskiej, tak właśnie się ta stocznia nazywała. I moim zamiarem było upamiętnienie tego wielkiego zrywu robotników. Było to, że użyję ulubionego przez Pana towarzyszy partyjnych terminu, realizowanie polityki historycznej - pisze dalej do wojewody gdański prezydent.

Adamowicz zachęcił również wojewodę do dialogu, zamiast do komunikowania się na podstawie wydawania oświadczeń.

Oświadczenie wojewody Dariusza Drelicha oraz list otwarty prezydenta Pawła Adamowicza publikujemy obok w dziale Multimedia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.