PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświadczenie w sprawie przyznania nagród m. st. Warszawy żyjącym powstańcom warszawskim

  • bad    26 stycznia 2018 - 14:42
Oświadczenie w sprawie przyznania nagród m. st. Warszawy żyjącym powstańcom warszawskim
Odsłonięcie Pomnika Powstańców Warszawskich w Łodzi (Fot. Instytut Pamięci Narodowej - Łódź)

Władze Warszawy nie reagują na apele o przyznanie nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym powstańcom warszawskim.
Jak pisze w oświadczeniu Warszawskie Forum Samorządowe, 6 grudnia 2017 r. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zwróciła się do Rady Warszawy oraz prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o przyznanie nagrody m. st. Warszawy wszystkim żyjącym powstańcom warszawskim. „Miasto i radni nie znaleźli czasu aby odpowiedzieć naszym Bohaterom. W międzyczasie Powstańcy Warszawscy odchodzą”.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników 

Od tego momentu niedługo miną dwa miesiące, jednak do dziś Fundacja nie doczekała się odpowiedzi, pomimo zapewnień urzędników o ich dobrej woli.

- Z ogromnym niepokojem przyglądamy się zaniechaniom miasta, które w kilka dni wydawało decyzje urzędnicze w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji, a nie jest w stanie odpowiedzieć największym żyjącym polskim bohaterom narodowym – czytamy w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia zwracają uwagę, że Nagroda m. st. Warszawy to nie tylko ogromne wyróżnienie dla bohaterów stolicy, ale również jednorazowy dodatek w kwocie 10 tys. zł., który pozwoliłby powstańcom na zwiększenie komfortu życia w ostatnich dniach.

Przypominają, że powstańcy to ludzie wiekowi, po 90. roku życia. „Jest ich coraz mniej i coraz bardziej potrzebują naszej pomocy. To ludzie dumni, nieprzyzwyczajeni do proszenia się o nagrody i dodatki finansowe, jednak urzędnicy miejscy, jak wszystko na to wskazuje, od nich właśnie tego oczekują”.

Według wyliczeń Fundacji „koszt całego przedsięwzięcia to około 7 mln zł, które w skali budżetu miasta są kwotą akceptowalną”.

- Apelujemy do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwagę polityczną i odpowiedź wprost, jakie jest stanowisko urzędników w sprawie powstańców. Apelujemy do wszystkich sił politycznych obecnych w Radzie Miasta Warszawy, aby ponad podziałami przyznali nagrody wszystkim żyjącym powstańcom. Pamiętajmy o nich zawsze, a nie tylko 1 sierpnia podczas obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – kończą oświadczenie przedstawiciele Warszawskiego Forum Samorządowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.