PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszczędności: Polacy nie odkładają pieniędzy na czarną godzinę

  • InfoWire.pl    19 września 2016 - 07:38
 Oszczędności: Polacy nie odkładają pieniędzy na czarną godzinę
Polacy nie potrafią oszczędzać. (fot.fotolia)

• 43 proc. Polaków w ogóle nie ma oszczędności.
• Z oszczędzaniem najlepiej radzi sobie pokolenie Y, czyli osoby w wieku 21–35 lat.
• Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia odkładają pieniądze najmniej regularnie.
W Polsce brakuje edukacji finansowej prowadzonej od najmłodszych lat, dlatego wielu z nas nie potrafi wyrobić w sobie nawyku oszczędzania – zauważa Karolina Oleksa, psycholog, trener i wykładowca w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu.

Gotówka zgromadzona na czarną godzinę może jednak okazać się niezwykle przydatna w zwrotnym punkcie naszego życia. Jak nauczyć się ją odkładać?

Czytaj też: Jeżeli nie zmienimy sposobu oszczędzania, trzeba będzie wprowadzić emerytury obywatelskie

Najpopularniejszym błędem jest natychmiastowa eliminacja wszystkich wydatków, które wydają nam się zbędne, w tym tych przeznaczonych na przyjemności. Jak długo jesteśmy w stanie tak wytrzymać? Tydzień, może dwa. Później powracamy do starych nawyków. Dużo skuteczniejsza jest metoda małych kroków, która zakłada ograniczanie wydatków, a nie całkowite wykreślanie ich z planów budżetowych.

- Aby ją wdrożyć, na początek należy zrobić analizę finansową. Wypiszmy na kartce, ile zarabiamy, jakie sumy wydajemy i na co je przeznaczamy. Dzięki temu dowiemy się, które zakupy najbardziej obciążają naszą kieszeń – to pierwszy krok do sukcesu. Gdy już poznamy swoje „wampiry finansowe”, spróbujmy z nimi walczyć i np. zamiast chodzić na pięć rodzinnych seansów kinowych w miesiącu, ograniczmy się do czterech. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze koniecznie odkładajmy na konto, jeśli nie chcemy, by zginęły w morzu wydatków - mówi Karolina Oleksa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.