PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto portret polskiego wójta, burmistrza, prezydenta miasta

  • bad    27 stycznia 2018 - 06:00
Oto portret polskiego wójta, burmistrza, prezydenta miasta
Wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie mógł rządzić tylko przez dwie kadencje. Na zdjęciu ratusz w Olsztynie (fot. Martyn Jandula/Shutterstock))

Najwięcej, bo aż 869 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast sprawuje urząd pierwszą kadencję – wynika z najnowszych informacji Państwowej Komisji Wyborczej. W Polsce mamy dziś 2478 gmin.
Spośród sprawujących urząd wójtów, burmistrzów i prezydentów miast najwięcej z nich, bo aż 869 sprawuje pierwszą kadencję. To ponad jedna trzecia (35 proc.) wszystkich włodarzy. Pierwszą kadencję sprawuje np. Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Czwartą kadencję piastuje 681 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To 27 proc. wszystkich samorządowych decydentów wśród nich m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. 

Dwa razy wybory wygrało w swoich gminach 509 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Stanowią oni nieco ponad 20 proc. wszystkich organów wykonawczych w polskich gminach.

W ostatnich wyborach po raz trzeci fotel włodarza gminy objęło 384 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To przeszło 15 proc. wszystkich. W tym gronie jest m.in. Hanna Gronkiewicz- Waltz - prezydent Warszawy.

Najmniej mamy włodarzy gmin, którzy objęli urząd wójta, burmistrza czy prezydenta miast w wyborach przedterminowych po 2014 roku. Jest ich w kraju dokładnie 35, to niespełna 1,5 proc. wszystkich włodarzy. Jednym z nich jest Jarosław Ferenc, który na prezydenta Radomska został zaprzysiężony w lutym 2016 r. 

 

Przypomnijmy - podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu nowelizacja ordynacji wyborczej wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. 

Czytaj też: Dwie kadencje? On rządzi 35 lat

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.