PARTNER PORTALU
 • BGK

Oto ważne terminy w roku wyborczym. Co z wyborami w Jeleśni?

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    18 stycznia 2018 - 20:00
Oto ważne terminy w roku wyborczym. Co z wyborami w Jeleśni?
To była jedyna sensowna decyzja - komentuje Ryszard Nowak, przewodniczący Rady Gminy w Jeleśni. (fot.Facebook/Państwowa Komisja Wyborcza)

Cztery dni zaważyły na tym, że mieszkańcy gminy Jeleśnia w woj. śląskim w marcu nie będą wybierali nowego wójta. Gminni radni podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. Tym samym trwające już prace nad rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów zostały przerwane. W roku wyborczym przypominamy najważniejsze "wyborcze" terminy.
 • Przedterminowe wybory wójta Jeleśni ogłoszono po tym, jak dotychczasowy włodarz Marian Czarnota otrzymał z ZUS orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy do końca listopada 2020 roku. 
 • W piątek (15.01) na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiło się rozporządzenie ws. terminu wyborów. Zgodnie z nim miałyby się one odbyć 11 marca 2018 r. Jednak tak się nie stanie. Radni zdecydowali inaczej. 
 • Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że w tym roku ostatnie przedterminowe wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mogą zostać przeprowadzone 13 maja 2018 r. Takich istotnych terminów jest więcej. 

Zgodnie z opublikowanym na stronie RCL rozporządzeniem mieszkańcy Jeleśni nowego włodarza mieli wybierać 15 marca 2018 roku. Mimo uruchomienia procedur prawnych, wyborów nie będzie. W czwartek (11 stycznia) gminni radni podjęli uchwałę o nieprzeprowadzeniu przedterminowych wyborów wójta. Byli w tym jednogłośni. Czas na to mieli do 15 stycznia. Taki termin zapisany był w piśmie przewodnim skierowanym do Państwowej Komisji Wyborczej. 

- Gdyby zatem w tym terminie rada nie podjęła uchwały o nieprzeprowadzaniu wyborów, rozporządzenie zostałoby ogłoszone w Dzienniku Ustaw, jak wynika z jego uzasadnienia do 23 stycznia 2018 r. i weszłoby w życie - wyjaśnia Anna Godzwon z Krajowego Biura Wyborczego. 

- To była jedyna sensowa decyzja - komentuje Ryszard Nowak, przewodniczący Rady Gminy w Jeleśni. Jak tłumaczy, marcowe wybory niczego by nie zmieniły. Nowy wójt zostałby wybrany jedynie na osiem miesięcy – do wyborów samorządowych, które zaplanowano na listopad 2018. - Jedynie zniechęcilibyśmy mieszkańców do wzięcia udziału w tych głównych, jesiennych wyborach - dodaje Nowak. 

Trzydzieści dni, sześć lub dwanaście miesięcy 

Anna Godzwon przypomina, że terminy przeprowadzania wyborów przedterminowych rad, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast ściśle określają przepisy Kodeksu wyborczego oraz Ustawy o samorządzie gminnym. Co w roku wyborczym ma ogromne znaczenie. 

Zgodnie z nimi wyborów przedterminowych do rad nie przeprowadza się, jeżeli ich data przypadałaby w okresie 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji rad. Zatem ostatnie wybory przedterminowe do rad mogły zostać przeprowadzone dnia 12 listopada 2017 r.

Czytaj więcej: Nowelizacja Kodeksu wyborczego spowoduje dymisje sędziów PKW?

Natomiast w przypadku włodarzy miast sprawa jest nieco bardziej zawiła. Przedterminowych wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zgodnie z art. 28d ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875, 2232 oraz z 2018 r. poz. 130) nie przeprowadza się, jeżeli ich data miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji wójta.

- Zatem ostatnie wybory przedterminowe wójtów mogą zostać przeprowadzone w dniu 13 maja 2018 r. W związku z terminami określonymi w ustawie wybory te mogą być zarządzane nie później niż do 3 kwietnia 2018 r. - wylicza Godzwon. 

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.