PARTNER PORTALU
  • BGK

Pahl apeluje o przyjęcie przez Sejm projektu ustawy reprywatyzacyjnej

  • PAP/EM    6 lutego 2017 - 16:44
Pahl apeluje o przyjęcie przez Sejm projektu ustawy reprywatyzacyjnej
Pahl: mam nadzieję, że apel o uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej dotrze do Sejmu (fot. pixabay)

• Mam nadzieję, że apel o uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej dotrze do Sejmu - powiedział w poniedziałek (6 lutego) wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.
• Według niego, złożony przez PO projekt rozwiązuje wszystkie kluczowe problemy związane ze zwrotami warszawskich nieruchomości.
W przemówieniu na sesji rady miasta poświęconej warszawskiej aferze reprywatyzacyjnej wiceprezydent, odpowiedzialny m.in. za zadania z zakresu gospodarki nieruchomościami, apelował o przyjęcie przez Sejm przygotowanego przez PO projektu ustawy reprywatyzacyjnej, która - jak podkreślił - zawiera m.in. gwarancje bezpieczeństwa dla lokatorów budynków podlegającym zwrotom.

Projektowi - dodał Pahl - przyświeca przekonanie, że "prawo własności nie jest tym prawem świętym, że powinniśmy się przy wydawaniu decyzji kierować również, a może przede wszystkim tym, co jest najważniejsze, to jest godnością człowieka, a co za tym idzie - ochroną jego praw".

"Jak można odrzucać ustawę, która właśnie tym osobom (lokatorom) ma zagwarantować bezpieczeństwo (...), jak można wreszcie pozostawiać tak niespójne prawo, które powoduje możliwość powstania szeregu patologii?" - pytał.

Czytaj też: Referendum w sprawie powiększenia granic Warszawy na początku wiosny

"Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, która powoduje, że (...) osoby, które mają bardzo duże doświadczenie prawnicze, są bardzo sprawne w swoich działaniach, mogą wykorzystywać to dla własnych celów w granicach i na podstawie tego prawa, obowiązującego dzisiaj" - mówił Pahl. "I wytłumaczenie, że nie przyjmujemy tego projektu tylko dlatego, że można było wcześniej taki projekt przyjąć, jest niczym innym jak natrząsaniem się z inteligencji Polaków, jak próbą uchylenia się od rozwiązania problemu" - dodał.

"Są chwile, kiedy wykorzystywanie ludzkiej tragedii dla celów politycznych jest zwykłym draństwem" - powiedział Pahl.

Zastępca prezydent Warszawy podkreślił jednocześnie, że ma nadzieję, iż "apel mówiący o konieczności zakończenia tej bolesnej dla nas wszystkich sprawy, to jest uchwaleniu ustawy reprywatyzacyjnej, z tego miejsca, z tej sali (...) dotrze do Sejmu i że obecna władza ten apel usłyszy".

Zastrzegł przy tym, że zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o dotychczasowy przebieg reprywatyzacji w Warszawie "wiele rzeczy wymaga jeszcze wyjaśnień i będą one wyjaśniane".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.