PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet dla średnich miast. Małe miasta - duże problemy

  • Piotr Toborek    13 września 2017 - 06:00
Pakiet dla średnich miast. Małe miasta - duże problemy
Prudnik - piękne miasteczko, ale pierwsze na liście PAN ze zdiagnozowaną mocno niekorzystną sytuacja społeczno-gospodarcza (fot.prudnik.pl)

Na sporządzonej przez Polską Akademię Nauk liście 122 miast, które cechuje „silna utrata funkcji i mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza” są miasta duże jak Sosnowiec, Zabrze, Bytom czy Wałbrzych, ale zdecydowaną większość stanowią średnie i małe miasteczka. – Dużym miastom jest znacznie łatwiej, swoje przywileje mają także obszary wiejskie, małe miasteczka borykają się z wieloma problemami – mówi Wojciech Długoborski, prezes Unii Miasteczek Polskich.
• Pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich.

• Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

• 23 miasta znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Większość z nich to małe i bardzo małe ośrodki.

 

Patrząc na listę 122 miast, które według oceny PAN mają nieciekawą perspektywę, można powiedzieć – małe miasta, duże problemy. Czy w rzeczywistości jest aż tak źle?

Wojciech Długoborski prezes Unii Miasteczek Polskich: - Sam się zastanawiałem, jak te badania były robione, jakie elementy brano w nich pod uwagę. To jednak statystyka i nie zawsze oddaje rzeczywistość. Na liście jest np. Szczecinek czy Wałcz z mojego województwa i nie wiem, czy one naprawdę są w takiej sytuacji, że można je określać jako „zagrożone”.

Trzeba przede wszystkim ocenić, na ile te miasta wyczerpały swoje proste rezerwy rozwojowe. Jeśli tak, to w jakiejś perspektywie mogą rzeczywiście mieć trudności.

Czytaj też: Prezydent widzi pozytyw, że jego miasto jest wśród 122 najbardziej wykluczonych

Z jednej strony w budowaniu bazy rozwojowej w postaci miejsc pracy, a z drugiej będą miały problem z utrzymaniem tej substancji, którą posiadają.  Wiadomo, że w ostatnich latach niemal wszyscy z pomocą unijnych funduszy sporo inwestowali, ale teraz trzeba te obiekty utrzymywać, a to kosztuje.

Mamy taki problem w mojej gminie - Chojnie, to gmina niewielka bo miasteczko liczy 7 tysięcy mieszkańców, a cała gmina ok. 14 i nie mamy szczególnego potencjału rozwojowego, który by pozwolił na jakieś „odbici się”.

Mamy kłopot – jesteśmy w programie naprawczym – w postaci braku nadwyżki operacyjnej. I tu mamy właściwie cały centrum problemu: jeśli nie mamy nadwyżki operacyjnej to znaczy, że koszty bieżące są znakomicie większe od bieżących dochodów.

Skąd tyle małych miast i miasteczek na tej liście?

- Bo one mają najgorszą sytuację. W dużych ośrodkach jest łatwiej, bo tych możliwości rozwojowych jest więcej i widać, że z pojedynczymi wyjątkami one sobie radzą.

Nawet gminy wiejskie często mają lepszą sytuację, bo mają dodatkowe fundusze, poza tym szkoły są wyżej subwencjonowane i tak dalej. Małe miasteczka jak nie mają tego szczęścia, że są korzystnie położone, albo na ich terenie nie działa duża-stabilna firma, to mają kłopoty.

Co jest największym obciążeniem dla takich samorządów?

- Największym zagrożeniem jest niestety oświata, która zjada większość budżetów.  Szczególnie jeszcze dzisiaj w dobie reformy, całego tego zamieszania, te koszty moim zdaniem będą jeszcze większe niż dotychczas.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Gregor, 2017-09-13 21:37:07

    Dobrze by było aby przed udzieleniem wywiadu samorządowcy zapoznali się zarówno z analiza PAN oraz zakresem Pakietu dla miast srednich :)
  • Prof. Glass, 2017-09-13 10:36:11

    Większością tych miast rządzi albo partyjny "Układ", albo nieudolne władze! Nie wierzę, że gdyby zastąpił ich sprawny menedżer nie wykorzystali by większości projektów unijnych czy funduszy międzynarodowych!