PARTNER PORTALU
  • BGK

Panki, odwołanie wójta i rady gminy: Referendum nieważne

  • PAP/AT    6 marca 2017 - 08:07
Panki, odwołanie wójta i rady gminy:  Referendum nieważne
Wójt i rada gminy Panki zostają. Referendum nieważne (Fot. YouTube)

• Referendum ws. odwołania wójta i rady gminy Panki w pow. kłobuckim (Śląskie) jest nieważne.
• Powodem jest niska frekwencja – wynika z podliczenia oddanych głosów.
• Aby odwołać wójta i radę musiałoby zagłosować ponad 1,4 tys. osób, a głosowało ponad 800.
Mieszkańcy ponad 5-tysięcznej gminy Panki wypowiadali się w niedzielę (5 marca) na temat odwołania wójta Bogdana Praskiego oraz 15-osobowej rady gminy. Uprawnione do głosowania były 4143 osoby. Aby głosowanie było ważne, musiało wziąć w nim udział co najmniej trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach samorządowych tj. 1403 osoby, podczas gdy głosy oddało 812 osób. Przeważająca większość głosujących była za odwołaniem wójta.

Lokale wyborcze zamknięto o 21.00. Jak poinformowano w częstochowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, w niedzielę około 23.00 głosy były już policzone w postaci elektronicznej - dane przekazały wszystkie obwodowe komisje wyborcze; trwało weryfikowanie ich zgodności przez system informatyczny. W trakcie przygotowania był formalny protokół, którego podpisanie będzie oznaczało, że wyniki głosowania zyskają oficjalny charakter.

Inicjatywa odwołania wójta i rady przed upływem kadencji została zgłoszona jesienią ubiegłego roku, a oficjalny wniosek, poparty podpisami blisko 480 mieszkańców wpłynął w grudniu 2016. Postanowienie o referendum w Pankach komisarz wyborczy w Częstochowie wydał 16 stycznia.

Zgodnie z obowiązującymi od lipca ubiegłego roku przepisami, przy referendum w Pankach wykorzystano przezroczyste urny oraz koperty na karty do głosowania.

Referendum zostało ogłoszone na wniosek grupy mieszkańców, zarzucających wójtowi nieprawidłowości w zarządzaniu gminą. Głośna była też sprawa szantażu na tle obyczajowym, którego ofiarą w ubiegłym roku miał paść wójt - trwa postępowanie policyjne w tej sprawie. Wójt w oświadczeniach wyjaśniał, że jest ofiarą czyjegoś działania, a opublikowany w internecie film z jego rzekomym udziałem jest manipulacją.

Kampania przed referendum miała intensywny przebieg; do udziału w głosowaniu zachęcał mieszkańców Panek m.in. Paweł Kukiz. Doszło też do procesu w trybie wyborczym, a strony sporu formułowały liczne zarzuty pod adresem przeciwników.

Bogdan Praski zarządza gminą Panki od dwóch kadencji. W wyborach wójta w listopadzie 2014 r. zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 1190 wyborców (52,08 proc.). W głosowaniu wzięło wówczas udział ponad 2,3 tys. wyborców na blisko 4,2 tys. uprawnionych do głosowania. Praski, reprezentujący komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, pokonał trzech kontrkandydatów. Komitet PSL zdecydowanie zwyciężył również w wyborach do rady gminy.

Panki są gminą wiejską o powierzchni ok. 55 km kw., położoną w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie kłobuckim. Przed 1999 r. gmina należała do woj. częstochowskiego. W Pankach mieszka 5072 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.