PARTNER PORTALU
 • BGK

Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega planujących start w wyborach samorządowych

 • MIW    5 września 2017 - 16:01
Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega planujących start w wyborach samorządowych
Wybory samorządowe odbędą się w roku 2018. (fot. www.trabkiw.ug.gov.pl)

Nie można prowadzić kampanii wyborczej przed zarządzeniem wyborów - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. To reakcja na doniesienia o publikowaniu sondaży, akcjach plakatowych, czy innych działaniach promocyjnych osób, które planują start w przyszłorocznych wyborach samorządowych.
W swym oświadczeniu PKW przypomina, że zgodnie z Kodeksem wyborczym
kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów, zaś osoba kandydująca w wyborach może rozpocząć swoją kampanię od dnia przyjęcia przez organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

- Podejmowanie w okresie poprzedzającym zarządzenie wyborów działań promujących przyszłych kandydatów jest niezgodne z zasadami prowadzenia kampanii wyborczej. Działania takie naruszają zasadę równości kandydatów i komitetów wyborczych, są sprzeczne z zasadami dobrze pojmowanej kultury politycznej i są powszechnie odbierane jako obejście prawa nie tylko przez osoby promujące się w ten sposób, ale także przez organizacje, z którymi osoby te są formalnie związane - podkreśla PKW.

Czytaj : Wybory samorządowe 2018. PKW i KBW zakończyły opiniowanie i konsultacje kart

Komisja zapowiada, że dokona oceny takich działań pod kątem przestrzegania zasad prowadzenia i finansowania kampanii przez komitety wyborcze w ramach badania sprawozdań finansowych, składanych przez pełnomocników finansowych komitetów po wyborach samorządowych. Ostrzega równocześnie, że przedwczesne rozpoczęcie kampanii wyborczej może zostać uznane za naruszenie zasad finansowania kampanii, a w konsekwencji doprowadzić do odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz odpowiedzialności karnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • sąsiadaraba, 2017-09-14 01:34:29

  Do Rebus: Módl się lepiej aby z tej konserwy nie wyskoczył arab i uciął Ci ten głupi łeb.
 • Były Przewod. Kamp. Wybor, 2017-09-06 15:15:05

  Do masa kasy: Szanowny Panie Kampania wyborcza zaczyna się od kandydata, który kandyduje a nie od asystenta posła który tylko mówi o frekwencji głosowania czyli lepszego głosowania na przyszłość , to nie jest ani agitacja ani promowanie kandydata. Tyl powinien Pan wiedzieć jako przedstawiciel PiS-u ...  rozwiń
 • Rebus, 2017-09-06 12:24:37

  Dzisiaj to nawet konserwy strach otwierać bo może z niej PiS wyskoczyć.