PARTNER PORTALU
 • BGK

Parlamentarny zespół sprzeciwia się próbom "zawłaszczania" samorządu przez państwo

 • PAP/JS    12 maja 2017 - 15:03
Parlamentarny zespół sprzeciwia się próbom "zawłaszczania" samorządu przez państwo
Szefem zespołu jest poseł PSL Piotr Zgorzelski Fot.:facebook

Parlamentarny zespół ds. obrony polskiej samorządności "sprzeciwia się wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".
• Posłowie z zespołu skierowali postulaty do premier Beaty Szydło, w których domagają się zaprzestania przez rząd wszystkich prac zmierzających do centralizacji państwa.

• W dokumencie przyjętym 11 maja, podkreślono, że parlamentarny zespół "doceniając dorobek 27 lat polskiej samorządności, sprzeciwia się kategorycznie wszelkim próbom zawłaszczania samorządu przez państwo".

W swoich postulatach skierowanych do premier Beaty Szydło, zespół, którego szefem jest poseł PSL Piotr Zgorzelski, domaga się m.in. "natychmiastowego zaprzestania przez rząd RP wszystkich prac mających na celu centralizację zadań (w państwie) - wbrew zasadzie pomocniczości" oraz przedstawienia "kompleksowej informacji o miejscu samorządu terytorialnego w pożądanym przez rząd RP ustroju państwa".

Łukasz Schreiber (PiS) pytany o postulaty zespołu podkreślił, że teza o zawłaszczaniu samorządu przez państwo jest nieuprawniona.

"Zgadzam się z tym, że zawłaszczanie samorządu przez państwo to nic dobrego. Natomiast nic takiego w Polsce nie ma miejsca" - zaznaczył poseł. Jego zdaniem inicjatywa zespołu wpisuje się w walkę polityczną uprawianą przez opozycję.

Posłowie zespołu chcą także, żeby szefowa rządu zapewniła "odpowiednie finansowanie zadań zleconych przez administrację rządową oraz nienakładanie nowych zadań bez zabezpieczenia finansowego".

W ocenie zespołu "samorząd terytorialny jest jednym z najważniejszych narzędzi realizacji zasady pomocniczości". "Jednostka samorządu terytorialnego to przecież ogół mieszkańców danego obszaru, którzy samodzielnie zarządzają dotyczącymi ich sprawami publicznymi" - podkreślono.

Jak zaznaczono "pozbawianie takich wspólnot możliwości wykonywania zadań i przenoszenie ich w domenę administracji rządowej jest oczywistym złamaniem podstaw naszego państwa zawartych w Konstytucji RP oraz sprzecznym z prawem Unii Europejskiej".

Posłowie z zespołu zauważyli, że "w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami licznych takich działań". "Co więcej - zapowiedzi polityków partii rządzącej wyraźnie wskazują, że będą podejmowane dalsze kroki pozbawiające jednostki samorządu terytorialnego przynależnych im zadań" - czytamy.

"Za Trybunałem Konstytucyjnym należy wskazać, że +państwo nie powinno wykonywać zadań, które mogą być wykonywane w sposób bardziej efektywny przez mniejsze wspólnoty obywateli+" - dodano.

"Domagamy się przestrzegania zasady subsydiarności, co oznacza, że wszelkie decyzje dotyczące obywateli powinny być podejmowane na jak najniższych szczeblach władzy, jak najbliżej obywatela" - napisano w dokumencie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.