PARTNER PORTALU
 • BGK

Partia Razem: Program refundacji in vitro w stolicy robiony czysto pod wybory

 • PAP/JS    8 czerwca 2017 - 15:03
Partia Razem: Program refundacji in vitro w stolicy robiony czysto pod wybory
Projekt inicjatywy uchwałodawczej ws. in vitro przygotowany przez stowarzyszenie "Nasz Bocian" i Partię Razem zakładał częściową refundację in vitro dla ok. 1200 warszawskich par rocznie (fot.shutterstock)

Program refundacji zabiegów in vitro w stolicy jest robiony czysto pod zbliżające się wybory samorządowe; jest mniej korzystny niż propozycja Partii Razem - oświadczyli członkowie tej partii.
• Projekt inicjatywy uchwałodawczej ws. in vitro przygotowany przez stowarzyszenie "Nasz Bocian" i Partię Razem zakładał częściową refundację in vitro dla ok. 1200 warszawskich par rocznie.

• Jak mówił Konrad Wiślicz, urzędnicy pozytywnie zweryfikowali złożone listy z podpisami, a projekt został przekazany Radzie Miasta do dalszych prac.

• "Jednak Platforma Obywatelska zrobiła wszystko, by nie dopuścić do przyjęcia projektu in vitro dla Warszawy" - ocenił.

Rada Miasta Warszawy ma głosować w czwartek (8 czerwca) nad uchwałą w sprawie programu refundacji zabiegów in vitro w stolicy. Partia Razem przypomniała, że już rok temu w warszawskim ratuszu złożyła 20 tys. podpisów pod projektem ws. in vitro.

"Do tej pory, w rok po złożeniu projektu Partii Razem i stowarzyszenia +Nasz Bocian+, władze Warszawy nadal nie przekazały tego projektu do oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To jest całkowita formalność, niemniej jednak bez tej formalności nasz projekt zawisł w urzędniczej próżni" - powiedziała Urszula Kuczyńska.

Projekt inicjatywy uchwałodawczej ws. in vitro przygotowany przez stowarzyszenie "Nasz Bocian" i Partię Razem zakładał częściową refundację in vitro dla ok. 1200 warszawskich par rocznie; jego koszt szacowano na ok. 7 mln zł.

Jak mówił Konrad Wiślicz, urzędnicy pozytywnie zweryfikowali złożone listy z podpisami, a projekt został przekazany Radzie Miasta do dalszych prac. "Jednak Platforma Obywatelska zrobiła wszystko, by nie dopuścić do przyjęcia projektu in vitro dla Warszawy" - ocenił.

Teraz - jak przekonywał Wiślicz, "stołeczna Platforma zmieniła poglądy, kiedy zbliżają się wybory". "Cieszymy się, że PO poszła po rozum do głowy - szkoda, że zrobiła to tak późno" - ocenił.

Według Kuczyńskiej projekt ws. refundacji in vitro w stolicy "jest robiony czysto pod wybory".

Jak zwróciła uwagę, ograniczenia wiekowe przewidziane w programie, którym zajmie się Rada Miasta, "są dużo bardziej restrykcyjne" niż w propozycji Partii Razem. "Nasz projekt przewidywał, że in vitro będzie obejmowało pary od 20. do 40. roku życia, a projekt PO przewiduje finansowanie dla par od 25. do 40. roku życia, co oznacza, że z pomocy skorzysta dużo mniejsza liczba par" - oceniła.

Jak dodała, kwota dofinansowania w projekcie Platformy jest niższa o 2 tys. zł od zaproponowanej przez jej ugrupowanie. Kuczyńska podkreśliła, że gdyby projekt Partii Razem został przyjęty rok temu, dziś w warszawskich szpitalach rodziłyby się pierwsze dzieci dzięki programowi dofinansowania in vitro.

Warszawscy radni będą w czwartek głosować na uchwałą ws. przyjęcia programu "Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017-2019". Według tego programu dofinansowanie będzie wynosić do 80 proc. kosztów zabiegu zapłodnienia (nie więcej niż 5 tys. zł za jedną procedurę). Dofinansowywane będą maksymalnie trzy zabiegi. Roczny budżet programu wyniesie 10 mln zł. Do programu będą mogły przystąpić kobiety w wieku 25-40 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.