PARTNER PORTALU
  • BGK

Partyjni koledzy namawiają Hannę Gronkiewicz-Waltz, by stanęła przed komisją weryfikacyjną

  • PAP/KDS    8 października 2017 - 13:36
Partyjni koledzy namawiają Hannę Gronkiewicz-Waltz, by stanęła przed komisją weryfikacyjną
Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie ma zamiaru stawić się przed komisją wersyfikacyjną ds. reprywatyzacji (fot.Twitter)

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy stanie przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji? Tego chcą jej partyjni koledzy - Sławomir Neumann i Rafał Trzaskowski.
• O tym, że Gronkiewicz-Waltz powinna zmienić zdanie i brać udział w pracach komisji, przekonani są także inni politycy, zarówno PiS, jak i opozycji, którzy wypowiadali się w niedzielnych programach publicystycznych.

• Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w czwartek wnioski Gronkiewicz-Waltz w sprawie sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji, między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie.

• NSA uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie są tożsame.

*****

Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia udziału w posiedzeniach komisji. - Jestem do dyspozycji - jeszcze raz powtórzę - prokuratora, nie będę (...) przed komisją weryfikacyjną wydawała się na lincz. To nie jest kwestia jakiegoś wizerunku (...). To jest kwestia naruszenia godności - mówiła prezydent Warszawy w piątek w TVN24.

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (PiS) ocenił w niedzielę w TVP Info, że po wydaniu orzeczenia w sporze kompetencyjnym przez NSA, Gronkiewicz-Waltz udaje, że jej nie ma i nie zamierza wypełnić tego wyroku. - Hanna Gronkiewicz-Waltz jest trzecią osobą w PO (jest wiceprzewodniczącą ugrupowania) i to Platforma ponosi polityczną odpowiedzialność za jej działania - podkreślił Dworczyk.

Neumann powiedział rano w Radiu ZET i Polsat News, że sprawa udziału Gronkiewicz-Waltz w pracach komisji weryfikacyjnej była omawiana podczas czwartkowego posiedzenia zarządu Platformy, gdzie obecna była także prezydent stolicy. - Rady, których jej udzielaliśmy, bo możemy tylko radzić, raczej skłaniały się do tego, żeby pani prezydent poszła i stanęła do bitwy na komisji - podkreślił szef klubu PO.

Czytaj więcej: Reprywatyzacja w Krakowie trafi pod lupę zespołu Ziobry

Jego zdaniem Gronkiewicz-Waltz powinna wziąć udział np. w grudniowej rozprawie przed komisją dotyczącej kamienicy przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska - działaczka społeczna, która zginęła w 2011 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. - To za czasów PiS ta kamienica została zreprywatyzowana. Po to musi tam iść, na tę komisję, żeby bronić prawdy przed tym kłamstwem, które jest rozpowszechnione - powiedział Neumann.

Wyraził też pogląd, że jeśli Gronkiewicz-Waltz nie zdecyduje się bronić przed komisją, wówczas odejdzie po 12 latach prezydentury Warszawy z garbem reprywatyzacji. - Zarzucą jej wszystko - także to, jak mówiliśmy np. o tej kamienicy przy ul. Nabielaka i tej głośnej sprawie Jolanty Brzeskiej, gdzie inny prezydent decydował o tych reprywatyzacjach. Warto o tym mówić - zaznaczył.

Dopytywany, przyznał że Gronkiewicz-Waltz powinna także uczestniczyć w grudniowym posiedzeniu komisji dotyczącym kamienicy przy Noakowskiego 16 w Warszawie (jedną z osób, której w 2003 r. zwrócono nieruchomość, jest mąż prezydent - Andrzej Waltz).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.