PARTNER PORTALU
 • BGK

Patryk Jaki: Będą kolejne wezwania dla prezydent Warszawy do stawienia się przed komisją

 • PAP/JS    28 września 2017 - 22:01
Patryk Jaki: Będą kolejne wezwania dla prezydent Warszawy do stawienia się przed komisją
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny w czwartek (28 września) nie stawiła się na rozprawie (Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz)

Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki powiedział, że prezydent Warszawy będzie wzywana na kolejne posiedzenia komisji, a jeżeli nie będzie się stawiała, będzie nakładana na nią grzywna.
• "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował w czwartek, że 9 grudnia 2011 r. zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydał decyzję o zwrocie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze.

• Jak podaje gazeta, połowę praw do niej przyznano "nieznanemu z miejsca pobytu" Józefowi Pawlakowi; mężczyzna urodził się w 1883 r., a zmarł w 1949 r., z czego wynika, że stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat.

"Ta sytuacja, w której my dzisiaj znaleźliśmy się, jako członkowie komisji jest nieprawdopodobna o tyle, że my robimy wszystko, bardzo ciężko pracujemy, żeby nadrobić te 30 lat transformacji, tej niewydolności instytucjonalnej państwa i zwrócić nieruchomości pani prezydent, a ona robi wszystko, żeby tych nieruchomości nie dostać" - powiedział Patryk Jaki w TVP Info.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny w czwartek (28 września) nie stawiła się na rozprawie. Patryk Jaki pytany, czy za tę nieobecność też będzie nałożona grzywna, powiedział, że nie, bo tego dnia akurat było ogłoszenie decyzji, ale - jak zaznaczył - prezydent Warszawy będzie wzywana na kolejne posiedzenia komisji i jeżeli nie będzie się stawiała, grzywna będzie na nią nakładana.

Wiceszef MS pytany o to, jakie pytania zostałyby zadane prezydent stolicy, gdyby stawiła się przed komisją, odpowiedział, że dotyczyłyby "stanu jej wiedzy i też decyzji, które miałaby podejmować chociażby na posiedzeniach zespołu koordynującego".

"Oczywiście w sposób naturalny zapytalibyśmy, dlaczego na przykład kazała jednemu z urzędników przynieść akta dot. Noakowskiego 16, czyli kamienicy, którą reprywatyzował m.in. jej mąż. Kamienica, która, jak wiele wskazuje na to, została przejęta w wyniku szmalcownictwa po holokauście. To gigantyczny skandal" - powiedział.

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował w czwartek, że 9 grudnia 2011 r. zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., w imieniu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wydał decyzję o zwrocie kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze. Jak podaje gazeta, połowę praw do niej przyznano "nieznanemu z miejsca pobytu" Józefowi Pawlakowi; mężczyzna urodził się w 1883 r., a zmarł w 1949 r., z czego wynika, że stołeczni urzędnicy zwrócili kamienicę, w której mieszkały 24 rodziny, osobie mającej 128 lat.

Według DGP śmierć Pawlaka nie przeszkodziła jednemu z "reprywatyzacyjnych kombinatorów", by ustanowić kuratora dbającego o interesy majątkowe Pawlaka, a następnie odzyskać kamienicę.

Jaki pytany na antenie TVP Info jak wiele jest podobnych przypadków, odpowiedział, że komisja weryfikacyjna odkrywa takich miejsc coraz więcej.

"W piątek będziemy mieć kolejną specjalną konferencję, gdzie pokażemy następną tego typu nieruchomość - poinformował. - Wyobraźcie sobie państwo: zwrócono kamienicę komuś, kto miałby dzisiaj 130 lat. Wystarczyło kilka minut, żeby sprawdzić w dokumentacji ratusza, żeby się zorientować, że człowiek nie żyje, a oni mimo tego zwracali taką nieruchomość".

Komisja od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K.; o przyznaniu Maciejowi M. działki Sienna 29; o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz decyzję w sprawie wydania nieruchomości Marszałkowska 43 dwóm mieszkankom Francji w 2010 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ???, 2017-09-29 10:43:01

  Prokurator wobec wójta gminy Rewal zastosował policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Ponadto wójt Rewala został zawieszony w czynnościach służbowych. W czym Pani Gronkiewicz-Waltz jest od niego lepsza?