PARTNER PORTALU
  • BGK

Patryk Jaki już czeka na przelew 5 mln zł od rodziny Hanny Gronkiewicz-Waltz

  • PortalSamorzadowy.pl/PSZ/PAP    4 stycznia 2018 - 11:10
Patryk Jaki już czeka na przelew 5 mln zł od rodziny Hanny Gronkiewicz-Waltz
Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzedała zreprywatyzowaną kamienicę za 5 mln zł. (fot. PO / Flickr)

Do komisji weryfikacyjnej wpłynęła od rodziny Hanny Gronkiewicz-Waltz deklaracja chęci zwrotu 5 mln zł - wynika z wpisu przewodniczącego komisji Patryka Jakiego na Twitterze.
Deklaracja rodziny Waltzów jest związana ze sprawą reprywatyzacji kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 w Warszawie.

Komisja weryfikacyjna uznała 22 grudnia 2017 roku, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. Noakowskiego 16, została podjęta z naruszeniem prawa.

W uzasadnieniu decyzji komisja wskazała, że umowa sprzedaży z grudnia 1945 r., na podstawie której nabyto prawo własności nieruchomości, została oparta o sfałszowane dokumenty i nie doszło do skutecznego nabycia tych praw.

Komisja nakazała zwrot przez beneficjentów tej reprywatyzacji równoważności nienależytego świadczenia w wysokości 15 mln 375 tys. zł. Z tej sumy 5 mln złotych przypada na rodzinę prezydent Warszawy.

Patryk jaki poinformował właśnie na Twitterze, że rodzina Waltzów chce zwrócić te pieniądze.

W piśmie skierowanym na biuro podawcze Ministerstwa Sprawiedliwości Andrzej Waltz podkreślił, że "działając w imieniu własnym oświadcza, że zamierza wykorzystać środki zaskarżenia odwołując się w całości od decyzji" komisji weryfikacyjnej.

"Jednak w celu uniknięcia bezpodstawnego przymusu (postępowania egzekucyjnego) zamierzam spełnić przedmiotowe świadczenie orzeczone nieprawomocnymi decyzjami z uwagi na opatrzenie ich rygorem natychmiastowej wykonalności (art. 4111 pkt 1k.c.). Proszę o wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być wykonany przelew środków" - napisał.

Czytaj także: Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie musiała zwrócić 5 mln zł

Członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta ocenia, że "deklaracja Pana Waltza wynika niewątpliwe z tego, że komisja nadała swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, więc w razie braku dobrowolnej wpłaty środki byłyby zajęte w trybie egzekucji administracyjnej".

"Jednocześnie (deklaracja - red.) jest zgodna z zeznaniem o tym, że środki zwróci, jeśli ktoś pokaże mu wcześniej brakujące dokumenty dotyczące powojennego przestępczego przejęcia kamienicy. Komisja takie dokumenty zdobyła i zaprezentowała" - stwierdził Kaleta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ocena z Bieszczad, 2018-01-05 10:33:18

    decyzję wydali ludzie i sam sp.Lech Kaczynski i tak to PiS z powrotem wróci pieniądze Waltzom :) ale PiS jest głupi
  • Rebus, 2018-01-05 08:52:26

    No dodrze. Waltzowie zwrócą pieniądze bo to ludzie honoru ale teraz wypada ustalić kto wydał ta decyzje o zwrocie z naruszeniem prawa. Czy i tego Komisja nie powinna wyjaśnić?.