PARTNER PORTALU
 • BGK

Patryk Jaki o ustawie reprywatyzacyjnej: Narusza interesy potężnych środowisk

 • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 12:56
Patryk Jaki o ustawie reprywatyzacyjnej: Narusza interesy potężnych środowisk
Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości (fot. mat. pras. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Ustawa reprywatyzacyjna narusza gigantyczne interesy z różnych stron. Nie tylko międzynarodowe, ale również krajowe, wewnętrzne różnych potężnych środowisk. Dlatego to nie jest łatwa - powiedział w piątek (9.02) wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
 • Wiceminister Jaki w piątek (9.02) był gościem telewizji wPolsce.
 • Zdradził, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest już gotowy do przyjęcia. 
 • - Ta ustawa to gotowy projekt, który przeszedł pozytywnie konsultacje i ma pozytywną opinię rady legislacyjnej - zaznaczył Jaki. 

Pytany był m.in. czy zamierza wprowadzać korekty do projektu ustawy reprywatyzacyjnej na ewentualny wniosek strony izraelskiej, odpowiedział, że w ustawie  reprywatyzacyjnej są pewne pola do kompromisu. Zaznaczył przy tym, że projekt ustawy jest już gotowy do przyjęcia. 

Dodał, że potrzebna jest w tej chwili tylko decyzja polityczna, że to robimy i skuteczne prowadzenie ewentualnych negocjacji międzynarodowych. - Wierzę w to, że ta ustawa będzie przyjęta i będę o to walczył - powiedział Jaki.

Według wiceszefa resortu sprawiedliwości ustawa reprywatyzacyjna narusza gigantyczne interesy z różnych stron. Nie tylko międzynarodowe, ale również krajowe, wewnętrzne różnych potężnych środowisk. Dlatego to nie jest łatwa ustawa - wskazał.

Czytaj więcej: Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

Wyraził nadzieję, że w związku z nią nie będzie trudności na polu międzynarodowym. Dodał jednak, że musimy być na to przygotowani. - Dobrze byłoby, żeby państwo wokół tego było skonsolidowane. To nie jest tak, że opozycja nie ma tu znaczenia. To ma znaczenie jeśli jesteśmy pod presją międzynarodową - powiedział Jaki.

Zaznaczył też, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej bierze pod uwagę, stan nieruchomości w momencie, gdy była odbierana właścicielom. - Przy obliczaniu ewentualnej rekompensaty, będzie brane pod uwagę m.in. w jakim stanie była ta nieruchomość i czy była obciążona hipotecznie. To jest uczciwe rozwiązanie - stwierdził Jaki. Jak dodał, do tej pory, nawet jeśli ktoś miał gruzy, to jego rodzinie oddaje się np. kamienicę w centrum miasta w całkiem dobrym stanie.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Czytaj więcej: Komentarz ekspercki Nowej Konfederacji: Spór z Izraelem to niebezpieczeństwo dla reprywatyzacji

Według MS, propozycje stanowią kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa. - Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, nie wybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę - głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracą moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

Wiceminister Jaki mówił w grudniu ub.r., że ustawa reprywatyzacyjna musi wejść w życie w 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Liberal, 2018-02-09 14:40:36

  Oczywiscie, potężne grupy, żydzi, masoni, cykliści. Tylko szkoda że projekt jest do niczego.
 • hajer, 2018-02-09 14:16:22

  Oj, Patryk, Patryk. Źle ci było w dresie? I znów musisz szukać "potężnych przeciwników". Najlepiej powiedz od razu, że to Szatan jest przeciw. Naród zrozumie, a suweren poprze. Dobrze będzie, Patryk