PARTNER PORTALU
  • BGK

Patryk Jaki: spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka

  • PAP/rs    9 maja 2018 - 11:09
Patryk Jaki: spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka
Spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka - uważa Patryk Jaki. (Fot. Facebook/PatrykJaki)

Spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka - powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki komentując słowa szefa PKW, który zarzucał kandydatom prowadzenie kampanii wyborczej przed wyznaczeniem daty wyborów.
  • Przepisy Kodeksu wyborczego mówią, iż kampania wyborcza rozpoczyna się wtedy, kiedy właściwy organ - w tym wypadku, jeśli chodzi o wybory samorządowe jest to premier - wyznaczy termin wyborów i dopiero wtedy można prowadzić tego rodzaju działalność.
  • "Kodeks wyborczy nie precyzuje, na czym polega kampania wyborcza, precyzuje tylko agitację, że jest to rodzaj takiego działania, które zmierza do nakłaniania pewnych grup wyborców do głosowania na konkretnego kandydata" - mówił szef PKW.
  • "Polityk już dzień po zakończeniu kampanii wyborczej powinien rozmawiać z ludźmi, przedstawiać im propozycję, aż do czasu kolejnej kampanii wyborczej, dlatego uważam, że spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka" - powiedział Patryk Jaki.

Podczas briefingu po poniedziałkowym posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej szef PKW Wojciech Hermeliński stwierdził, że "trudno uniknąć wrażenia, że już taka kampania co do niektórych kandydatów się rozpoczęła". Mówił również, że PKW wzywa do zaprzestania takiej działalności, bo to obejście prawa wyborczego i naruszenie zasady równości wszystkich kandydatów.

Hermeliński przypomniał, że przepisy Kodeksu wyborczego mówią, iż kampania wyborcza rozpoczyna się wtedy, kiedy właściwy organ - w tym wypadku, jeśli chodzi o wybory samorządowe jest to premier - wyznaczy termin wyborów i dopiero wtedy można prowadzić tego rodzaju działalność.

"Kodeks wyborczy nie precyzuje, na czym polega kampania wyborcza, precyzuje tylko agitację, że jest to rodzaj takiego działania, które zmierza do nakłaniania pewnych grup wyborców do głosowania na konkretnego kandydata" - mówił szef PKW.

Czytaj także: Jaki i Trzaskowski przekroczyli granicę między działalnością posła a kampanią

Podczas konferencji prasowej Patryk Jaki został zapytany o te słowa szefa PKW. "Polityk już dzień po zakończeniu kampanii wyborczej powinien rozmawiać z ludźmi, przedstawiać im propozycję, aż do czasu kolejnej kampanii wyborczej, dlatego uważam, że spotykanie się z ludźmi jest zadaniem codziennym polityka" - powiedział.

Jaki przypomniał, że kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski został przedstawiony w listopadzie 2017 r. i rozpoczął kampanie wyborczą. Dodał, że wówczas nie było żadnego stanowiska PKW. "PKW zaczęło ostro interweniować dopiero wtedy, kiedy po pół roku włączyliśmy się do przedstawienia propozycji programowej dla warszawiaków" - stwierdził.

Podkreślił, że on walczy o to, "żeby wyrwać Warszawę z rąk mafii reprywatyzacyjnej i nie pozwoli na to, żeby w ten sposób nierówno traktowano kandydatów".

"Ja nie bije się dla siebie, ja mam co robić w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ja bije się o to, żeby Warszawa była uczciwie zarządzana, żeby była prawdziwą europejską stolicą. Dlatego nie mam zamiaru stracić żadnego dnia, bo wiem, jaka jest stawka" - zaznaczył.

Jaki zaznaczył, że "gdyby PKW przerwała kampanię Rafała Trzaskowskiego, to pewnie dzisiaj nie byłoby naszej interwencji". Dodał, że nie chce oddać Warszawy "ludziom Hanny Gronkiewicz-Waltz".

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.