PARTNER PORTALU
 • BGK

Paweł Adamowicz: Sprawa oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska wraca do sądu

 • pt/pap    1 grudnia 2016 - 15:04
Paweł Adamowicz: Sprawa oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska wraca do sądu
Paweł Adamowicz (fot.gdansk.pl)

Sprawa nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z lat 2010-2012 będzie ponownie rozpatrzona przez sąd niższej instancji – orzekł 1 grudnia Sąd Okręgowy w Gdańsku.
Sąd przystał tym samym na zażalenie prokuratury na decyzję sądu niższej instancji z marca 2016 r., który warunkowo umorzył postępowanie przeciwko Adamowiczowi w tej sprawie.

Samorządowiec z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, posiadając już pięć mieszkań i dwie działki, nie wpisał do oświadczeń dwóch kolejnych zakupionych lokali mieszkalnych, w jego oświadczeniach nie zgadzały się też dane dotyczące zgromadzonych oszczędności.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres dwóch lat próby oraz zasądzenia od prezydenta Gdańska świadczenia w wysokości 40 tys. zł złożyła w grudniu 2015 r. prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu.

Akceptując propozycję śledczych, Sąd Rejonowy uznał, że wina i społeczna szkodliwość zarzucanych prezydentowi czynów nie są znaczne, a także nie ma podstaw do uznania, że działał on z zamiarem bezpośrednim popełnienia przestępstwa.

Polecenie złożenia apelacji na niekorzyść Adamowicza wydał jednak później poznańskim prokuratorom dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • koleśkolesia, 2016-12-03 14:05:57

  Do Julek: We wszystkich dokumentach mających znaczenie prawne należy pisać prawdę. Kto kłamie, popełnia przestępstwo lub wykroczenie w tym przypadku skarbowe. Tacy jak ten pan z Gdańska, kiedy się "mylą", to po prostu kłamią a Ty ich tłumaczysz, że nic z tego nie wynika. Chyba, że jesteś i...ch brudnym kolesiem.  rozwiń
 • Julek, 2016-12-03 13:30:10

  Do Oskarżyciel: Głupoty piszesz. Miliony podatników skąldają zeznania podatkowe, w którym wykazują swoje dochody i naliczają podatek do zapłacenia. Jeśli tu skłamią, to oszukają budżet państwa. Adamowicz, jak wieli innych urzędników i radnych, składa oświadczenie majątkowe o wielkości posiadanego ma...jątku i jeśli tu się pomyli, albo nawet skłamie, to nic z tego nie wynika.  rozwiń
 • Oskarżyciel, 2016-12-02 12:00:19

  Przykrywamy pod dywanik "pomyłki" prezydenta Adamowicza. Co mają myślec i robic miliony podatników składających uczciwie,prawdziwe oświadczenia majątkowe?