PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Rabiej z pozytywną opinią do pracy w komiji weryfikacyjnej

  • PAP/MIW    6 czerwca 2017 - 17:06
Paweł Rabiej z pozytywną opinią do pracy w komiji weryfikacyjnej
Paweł Rabiej pytany był także o swoją potencjalną kandydaturę na prezydenta Warszawy. (fot. youtube.com)

Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała we wtorek (6.06) kandydaturę Pawła Rabieja z Nowoczesnej na członka komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.
• Za kandydaturą Rabieja głosowało we wtorek 11 posłów, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Teraz kandydaturę tę rozpatrzy Sejm.

• Poprzedni kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz nie uzyskał kilka dni temu potrzebnej większości. Sejmowa komisja odmówiła mu pozytywnej rekomendacji, gdy się okazało, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. W takiej sytuacji trzeba było rozpocząć procedurę wyboru na wakat w komisji.

• Jak stwierdził Rabiej nie ma potencjalnej kolizji pomiędzy byciem potencjalnym kandydatem na stanowisko prezydenta Warszawy, a pracą w komisji.

Rabiej odpowiadając na pytania posłów podkreślił, że "zawsze brał na siebie ciężar zobowiązań w sposób uczciwy". Pytany był zarówno o to, jakie ma doświadczenie w zakresie rynku nieruchomości, jak i zarządzaniu.

- Mam wiedzę i doświadczenie wynikające z zarządzania dużymi projektami, m.in. z zakresu rynku nieruchomości, dot. chociażby rewitalizacji warszawskiej Pragi. Byłem tam społecznym doradcą. Zarządzałem też kwestiami majątkowymi w różnego rodzaju przedsięwzięciach - powiedział.

Rabiej przyznał, że w czasie prac nad projektem dotyczącym powołania komisji weryfikacyjnej Nowoczesna zgłaszała wątpliwości, co do zakresu jej działania.

- Niemniej ustawa została przyjęta przez Sejm, istnieje domniemanie konstytucyjności funkcjonowania komisji, dlatego Nowoczesna zdecydowała się na wzięcie udziału w jej pracach - dodał.

Pytany był także o swoją potencjalną kandydaturę na prezydenta Warszawy.

- Mam rekomendację regionu Warszawa (partii Nowoczesna) i w tej chwili kolejnym krokiem zatwierdzającym ostatecznie tę nominację przed wyborami, będzie rekomendacja zarządu partii. (…) Nie ma potencjalnej kolizji pomiędzy byciem potencjalnym kandydatem na to stanowisko, a pracą w komisji" - powiedział Rabiej.

Zapewnił, że zawsze brał na siebie "ciężar zobowiązań".

- Chciałby rzetelnie i odpowiedzialnie poświęcić się pracy w komisji weryfikacyjnej - oświadczył Rabiej. Zadeklarował, że z jego strony nie będzie takich pokus, by "wykorzystywać pracę w komisji do podnoszenia swoich szans" jako kandydata na prezydenta Warszawy.

Komisja może uchylić decyzję reprywatyzacyjną

Pierwsze, robocze spotkanie członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie odbyło się tydzień temu. Szefem komisji jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może też stwierdzać wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy może nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Można od tego odstąpić w zależności od "stopnia przyczynienia się przez osobę, na rzecz której decyzja reprywatyzacyjna została wydana, (...) do wydania tej decyzji".

Komisja może również wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej. Obecnie prowadzonych jest 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.