PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Szefernaker: Nowi komisarze wyborczy mają być wsparciem dla KBW

  • aw    7 lutego 2018 - 08:05
Paweł Szefernaker: Nowi komisarze wyborczy mają być wsparciem dla KBW
Paweł Szefernaker (fot. PTWP)

Kandydatów na nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego poznamy w połowie lutego - zapowiada Paweł Szefernaker w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawną”.
Przypomnijmy, z początkiem lutego rozpoczęła się procedura rekrutacji kandydatów na komisarzy wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym Paweł Szefernaker w rozmowie z „DGP” podkreśla, że MSWiA nie ma swoich faworytów, a system rekrutacji jest transparentny. - Nowi komisarze mają być realnym wsparciem dla KBW - mówi w rozmowie z dziennikiem.

Pytany o zaufanie do Państwowej Komisji Wyborczej mówi, że nie może powtórzyć się sytuacja z 2014 r.

- Liczymy na dobrą współpracę z PKW - mówi Szefernaker. - Zresztą jej skład osobowy zmieni się dopiero po wyborach parlamentarnych. A to najlepszy dowód na to, że po stronie rządzących nie ma złej woli – dodaje.

Przypomina też, że PKW na wniosek ministra spraw wewnętrznych wybierze nowego szefa KBW, spośród trzech kandydatów wskazanych przez MSWiA. Ma na to 30 dni od wejścia w życie ustawy (31 stycznia).

Zdaniem Szefernakera trwają rozmowy ministra Brudzińskiego z potencjalnymi osobami, które mogłyby pokierować Biurem.

- Na pewno muszą to być osoby mające doświadczenie w zakresie prawa, ale także osoby mające doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi – tłumaczy dziennikarzom . Jak dodaje nowa ustawa powołuje do życie także urzędników wyborczych w każdej gminie. Stworzenie tego kilkutysięcznego korpusu urzędników będzie zadaniem stojącym przed nowym szefem KBW.

Pytany, czy nie obawia się kłopotów z przeprowadzaniem wyborów jesienią w związku z rewolucją w ordynacji wyborczej i instytucjach przygotowujących wybory, odpowiada, że KBW nie znikanie z dnia na dzień. – Jego delegatury na terenie kraju pozostają, a PKW zostaje w tym samym składzie – powtarza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.