PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Ukielski wraca do Muzeum Powstania Warszawskiego

  • aw/PAP    30 sierpnia 2016 - 16:08
Paweł Ukielski wraca do Muzeum Powstania Warszawskiego

Ukielski jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego (fot.youtube)

• Dr Paweł Ukielski od 1 września br. będzie wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, odpowiedzialnym w nim m.in. za popularyzację polskiej historii za granicą.
• To powrót Ukielskiego do tej placówki, którą współtworzył od jej otwarcia w 2004 r.
"Mam nadzieję, że będę mógł dalej rozwijać popularyzację polskiej historii za granicą, co dla mnie jest niezwykle istotne. Chciałbym, aby poza granicami Polski udało się zorganizować jak najwięcej wystaw dotyczących m.in. Polskiego Państwa Podziemnego czy powstania warszawskiego" - powiedział Ukielski.

Dodał też, że istotne dla niego będzie kontynuowanie badań nad losami Polaków pod okupacją niemiecką, w tym ponowne podjęcie tematu oszacowania liczby ofiar.

Ukielski jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego; pracował w nim do końca sierpnia 2014 r. Od 1 września 2014 r. do lipca 2016 r. był wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, również odpowiadającym w nim za kontakty z zagranicą.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przypomniał, że jednym z sukcesów Ukielskiego, było przygotowanie ekspozycji o powstaniu warszawskim w Berlinie, która w lipcu 2014 r. została zaprezentowana w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru. "Ta wystawa okazała się bardzo popularna. Liczymy na to, że w kilku miastach na świecie uda nam się zorganizować podobnie duże wystawy opowiadające o polskiej historii XX wieku z perspektywy powstania warszawskiego" - zapowiedział Ołdakowski.

Dr Paweł Ukielski jest historykiem i politologiem, adiunktem w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN i wykładowcą Collegium Civitas. Od listopada 2015 r. znajduje się we władzach Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. To organizacja pozarządowa non-profit, która zajmuje się m.in. edukowaniem na temat totalitaryzmów europejskich w XX wieku, a także chce doprowadzić do powstania trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.