PARTNER PORTALU
 • BGK

Pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej - 26 czerwca

 • PAP/JS    22 czerwca 2017 - 21:34
Pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej - 26 czerwca
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (fot. Sejm/twitter)

26 czerwca odbędzie się pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji – podano po jej czwartkowym (22 czerwca) posiedzeniu. Komisja wszczęła czynności sprawdzające i postępowania rozpoznawcze wobec kolejnych nieruchomości.
• Według komunikatu 29 czerwca komisja przesłucha prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

• Rozprawa będzie dostępna dla mediów.

Podczas czwartkowego niejawnego posiedzenia komisja, na wniosek przewodniczącego Patryka Jakiego, wszczęła postępowanie rozpoznawcze w sprawach kolejnych czterech nieruchomości - podano w komunikacie komisji.

Wszczęto je po czynnościach sprawdzających wobec nieruchomości, w których zamieszkują, bądź zamieszkiwali lokatorzy, którzy mogli być pokrzywdzeni reprywatyzacją - Hoża 25, Poznańska 14 i Marszałkowska 43.

Ponadto wszczęto postępowanie rozpoznawcze ws. nieruchomości przy dawnej ulicy Chmielnej 70. Rozprawy w tej sprawie odbędą się 3 i 13 lipca. Dodano, że zgodnie z ustawą, zawieszono postępowania administracyjne dotyczące tej nieruchomości, które toczą się przed innymi organami administracji.

Na 14 lipca komisja zaplanowała rozprawę ws. nieruchomości d. Sienna 29.

Patryk Jaki zarządził, że rozprawy ws. nieruchomości Twarda 8 i Twarda 10 odbędą się 26 czerwca oraz 29 czerwca. Pierwszego dnia przesłuchani zostaną świadkowie - byli urzędnicy ratusza oraz "osoby występujące w sprawach w innym charakterze" - podał komunikat. Rozprawa będzie dostępna dla mediów.

Według komunikatu, 29 czerwca komisja przesłucha b. urzędnika ratusza Marcina Bajko oraz w charakterze stron: Macieja M. (beneficjenta decyzji o użytkowaniu wieczystym, mającego już zarzuty prokuratury w tej sprawie) i prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz (wiele razy zapowiadała, że nie stawi się na wezwanie komisji - red).

"Ze względu na dobro śledztwa część rozprawy z udziałem Macieja M. zostanie utajniona" - poinformowano w komunikacie. Dodano, że "zgodnie z postanowieniem komisji jej członkowie, kierując się dobrem prowadzonych śledztw, dokonają przesłuchania tymczasowo aresztowanych świadków na terenie aresztu i zakładu karnego we Wrocławiu".

Komisja podała też, że decyzjami sądów na wniosek komisji zostały zabezpieczone księgi wieczyste nieruchomości: Twarda 8 i 10, d. Sienna 29 (pl. Defilad), d. Zielna 7/Złota 17 (pl. Defilad), d. Chmielna 50 (pl. Defilad), d. Złota 19 (pl. Defilad) i Noakowskiego 16.

12 czerwca komisja wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach pierwszych siedmiu nieruchomości. Komisja złożyła wtedy wnioski do sądów o zabezpieczenia na księgach wieczystych - by uniemożliwić obrót tymi nieruchomościami do czasu decyzji komisji.

Wobec tych siedmiu nieruchomości wcześniej przeprowadzono czynności sprawdzające na podstawie analizy dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, miasta st. Warszawy oraz prokuratury. Poinformowano miasto st. Warszawę i SKO o wszczęciu postępowań rozpoznawczych - toczące się tam i przed innymi organami postępowania co do tych nieruchomości podlegają zawieszeniu.

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może stwierdzać wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy komisja może nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja może wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów, oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.