PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza rozprawa ogólna komisji weryfikacyjnej. 10 tys. zł grzywny dla Gronkiewicz-Waltz

  • PAP/JS    27 marca 2018 - 19:12
Pierwsza rozprawa ogólna komisji weryfikacyjnej. 10 tys. zł grzywny dla Gronkiewicz-Waltz
O ukaranie Gronkiewicz-Waltz wnioskował przewodniczący komisji Patryk Jaki (Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz)

Rada miasta nie zajmowała się procesem reprywatyzacji - oświadczyła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przed komisją weryfikacyjną. Komisja ukarała we wtorek (27 marca) prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz grzywną 10 tys. zł za niestawiennictwo.
Komisja weryfikacyjna przeprowadziła we wtorek pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych"; taką możliwość wniosła nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Komisja przeprowadza takie postępowanie, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Przed komisją stawiła się przewodnicząca Rady Warszawy, nie przyszła Gronkiewicz-Waltz, która została wezwana jako świadek. Prezydent stolicy oświadczyła, że komisja raz wzywa ją osobiście jako świadka, a raz jako stronę prezydenta Warszawy; podkreśliła, że prawo mówi jasno, że nie można łączyć roli świadka z rolą organu, czy strony.

O ukaranie Gronkiewicz-Waltz wnioskował przewodniczący komisji Patryk Jaki. Za nałożeniem grzywny było 5 członków komisji, 1 był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

"Uważam, że pani prezydent, co jest niepodważalne, posiada unikalną wiedzę, która nie jest jej wiedzą prywatną, tylko jest wiedzą publiczną, posiada wiedzę, którą zdobyła jako urzędnik publiczny na temat procesu reprywatyzacji (...). Chociażby dlatego, że przez dłuższy okres sprawowania swojej funkcji osobiście sprawowała nadzór nad Jakubem R. (b. wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami, obecnie przebywa w areszcie - red.)" - argumentował Jaki.

Przeciwko ukaraniu prezydent stolicy był Robert Kropiwnicki (PO), który zwrócił uwagę, że Jaki zaproponował grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł. Poseł argumentował, że w poniedziałek Gronkiewicz-Waltz przesłała do komisji pismo z dwiema opiniami profesorów prawa, które "wyraźnie potwierdzają, że nie ma możliwości przesłuchiwania piastuna funkcji prezydenta Warszawy w charakterze świadka w jakimkolwiek postępowaniu".

Nowelizacja ustawy o komisji przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • leszek, 2018-03-28 09:30:27

    JAKI ty się zesrasz , zeżresz to gówno a PREZYDENTEM WARSZAWY I TAK NIE BĘDZIESZ . Zgryzota cię zeżre . Nie pomogą ci żadne podstępy i fałszerstwa .