PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza samorządowa konwencja programowa Nowoczesnej w Warszawie

  • aw/PAP    2 marca 2018 - 16:50
Pierwsza samorządowa konwencja programowa Nowoczesnej w Warszawie
W konwencji uczestniczyć będą m.in. szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz (fot.:Nowoczesna/youtube.com)

W sobotę (3 marca) w Warszawie odbędzie się pierwsza konwencja samorządowa Nowoczesnej, podczas której politycy tej partii będą konsultować z warszawiakami elementy programu samorządowego dotyczące przejrzystości urzędu i wpływu obywateli na lokalne decyzje.
  • Samorządowe konwencje programowe Nowoczesnej mają odbywać się od marca do czerwca, a ich celem będzie konsultowanie nowego programu samorządowego Nowoczesnej.
  • W każdym z odwiedzanych miast partia zaprezentuje jego inny fragment.
  • Partia chce, by dokument programowy, który w czerwcu ma zostać przyjęty, powstał w wyniku dialogu z obywatelami.

W sobotę (3 marca) politycy Nowoczesnej zajmą się częścią programu poświęconą przejrzystości samorządu i wpływu obywateli na lokalne decyzje.

W konwencji uczestniczyć będą m.in. szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, wiceszef partii Witold Zembaczyński, członek zarządu, a także szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, który jako szef sztabu wyborczego pokieruje kampanią Nowoczesnej w wyborach samorządowych, a także kandydat na wiceprezydenta Warszawy Paweł Rabiej.

W części programu dot. przejrzystości urzędu, Nowoczesna postuluje wprowadzenie w samorządach budżetu zadaniowego, czyli przedstawiania planu wydatków w układzie: opis celu, koszty za pomocą których mają one być osiągnięte, źródło finansowania oraz efekt realizacji zadań. Nowoczesna chce też, by budżety samorządów prezentowane były w postaci infografik.

Partia postuluje też upublicznianie na stronach internetowych JST rejestru wszystkich umów cywilno-prawnych zawieranych przez samorządy oraz faktur.

Nowoczesna chce dokonać także standaryzacji Biuletynów Informacji Publicznej, w których - w ocenie polityków tej partii - brakuje spójności i aktualizacji. Aby BIP-y mogły stać się rzetelnym źródłem informacji, Nowoczesna chce zawarcia w nich danych o strukturze organizacyjnej gminy, posiadanym majątku, kadrach (wykaz stanowisk w urzędzie i jednostkach podległych gminie, w tym spółkach komunalnych) i działaniach każdej JST (uchwały rady, wykonanie budżetu), podane w ujednoliconej formie.

Nowoczesna ocenia, że dziś obywatele nie mają dużego wpływu na życie własnej wspólnoty, w związku z tym - w części programu poświęconej temu zagadnieniu - partia zapowiada tworzenie strategii działań samorządu w toku konsultacji z mieszkańcami.

Partia postuluje położenie nacisku na partycypację obywateli w zarządzaniu JST. Nowoczesna chce organizować panele obywatelskie, czy zajęcia z ekspertami, mieszkańcami i władzami lokalnymi, mające na celu stworzenie rozwiązania konkretnego problemu.

Innym punktem tej części programu samorządowego jest przeprowadzanie internetowych referendów lokalnych przy ważnych ekonomicznie decyzjach gminy. W przypadku inwestycji przekraczającej 20 proc. budżetu gminy - zdaniem Nowoczesanej - powinno się zasięgać opinii obywateli w referendum realizowanym za pośrednictwem internetu, przedstawiając im uprzednio założenia przedsięwzięcia i jego skutki, także finansowe.

Nowoczesna zapowiada też zmianę w organizacji pracy urzędów, poprzez realizację idei tzw. jednego okienka dotyczącą załatwiania w jednym miejscu najbardziej typowych spraw, a także poszerzając katalog e-administracji.

Partia chce również uniemożliwić wydawanie własnej prasy lokalnej przez samorząd oraz powołać fundusz wspierający media lokalne, powstające oddolnie, będące inicjatywą mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.