PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze takie centrum w Polsce. Łódź w europejskim partnerstwie na rzecz seniorów

  • aw/PAP    10 października 2016 - 08:40
Pierwsze takie centrum w Polsce. Łódź w europejskim partnerstwie na rzecz seniorów

• W Łodzi powstało pierwsze w kraju centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia.
• Zajmie się m.in. tworzeniem produktów dla osób starszych.
• Będzie też współpracować z władzami regionalnymi, lokalnymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi tak, by poprawić życie seniorów.
"To jedyny w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie. Już w najbliższym czasie łódzkie centrum rozpocząć ma testowanie innowacji opracowanych w trzech zagranicznych ośrodkach, dotyczących diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych, podniesienia samoświadomości pacjentów opuszczających szpital, a także opieki koordynowanej" - powiedziała prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Lucyna Woźniak.

Łódź skorzysta na europejskich doświadczeniach

EIP AHA to inicjatywa polegająca na współpracy Komisji Europejskiej z krajami, regionami, władzami lokalnymi, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi osoby starsze. Ich partnerstwo ma na celu poprawę stanu zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich udziału w życiu społecznym.

W drugim konkursie ogłoszonym przez KE na centra referencyjne swój projekt zgłosiło konsorcjum, które tworzą: Uniwersytet Medyczny, władze regionalne, miasto Łódź, szpital kliniczny im. Barlickiego, Instytut Medycyny Pracy, Klaster Żyjmy Zdrowiej oraz firma Ericpol-Ericsson. Projekt "Łódź for Generation" uzyskał dwie gwiazdki (na cztery możliwe) i znalazł się w sieci europejskich centrów referencyjnych.

"Oznacza to, że będziemy mogli dzięki temu korzystać z wiedzy i doświadczenia ośrodków, które zajmują się zagadnieniami starzenia od wielu lat. Nie będziemy wyważać otwartych drzwi" - ocenia prof. Woźniak.

Społeczeństwo się starzeje

Celem projektu jest podnoszenie jakości życia osób starszych, których w województwie i samej Łodzi wciąż przybywa. Według prof. Woźniak, prognozuje się, że za 10 lat będą oni stanowili ponad 30 proc. społeczeństwa miasta i regionu.

"Łódź i region ma bardzo dramatyczne wskaźniki demograficzne, mamy najkrótszą przewidywaną długość życia dla regionu i również dla Łodzi w Polsce, mamy w Łodzi także bardzo dużą różnicę pomiędzy średnią długością życia kobiet i mężczyzn, a zatem mamy w perspektywie wizję Łodzi, jako miasta samotnych, starych kobiet. W związku z tym wymaga to wszechstronnego działania, połączenia sił różnych instytucji" - podkreśliła.

Uniwersytet Medyczny od kilku lat zajmuje się zagadnieniami zdrowego starzenia; współpracuje także z tymi samymi lokalnymi partnerami w ramach europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Health, dedykowanej badaniom na rzecz zdrowego starzenia.

"Współpracujemy między sobą na terenie regionu po to, aby podnieść jakość życia w woj. łódzkim poprzez działania edukacyjne, poprawę organizacji zarządzania służbą zdrowia i wykorzystanie praktyk innych centrów referencyjnych do uzyskania odpowiednich rozwiązań, które już gdzieś działają" - dodała prorektor łódzkiego UM.

Oficjalna gala otwarcia nowej sieci partnerstwa europejskich centrów referencyjnych odbędzie się dopiero w grudniu, ale łódzki ośrodek już rozpoczął bliską współpracę bilateralną z trzema znakomitymi centrami referencyjnymi: portugalską Coimbrą, francuskim Montpellier i włoskim Neapolem.

Diagnostyka osów starszych

Jak zapowiedziała prof. Woźniak, w najbliższym czasie w Łodzi testowane będą ich innowacje, które wykorzystują w swoich regionach - dotyczące diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych, ułatwienia jej i uczynienia bardziej przyjaznej dla osób starszych oraz podniesienia samoświadomości pacjentów, którzy opuszczają szpital.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.