PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszomajowe pochody. Jak politycy obchodzili Święto Pracy?

  • PAP    1 maja 2018 - 20:32
Pierwszomajowe pochody. Jak politycy obchodzili Święto Pracy?
W Toruniu SLD zorganizowała wiec w al. Solidarności, w miejscu, gdzie kiedyś był obelisk Juliana Nowickiego, przedwojennego działacza KPP.

Kodeks pracy jest chyba najczęściej łamaną ustawą - mówił w Poznaniu lider partii „Razem” Adrian Zandberg. W Toruniu działacze SLD krytykowali zmiany w edukacji i obniżenie emerytur pracownikom UB, a w Lublinie podkreślali zasługi przedwojennych socjalistów.
Po południu ulicami Poznania przeszedł około 100-osobowy pochód z udziałem m.in. zarządu partii "Razem" oraz "Inicjatywy Polska".

- To jest hańba, że prawa pracownicze są traktowane jako prawa drugiej, a często trzeciej kategorii - prawa, których nie trzeba przestrzegać, bo najważniejsze jest prawo właściciela do zysku. To musi się skończyć - mówił podczas manifestacji lider "Razem" Adrian Zandberg.

- Mówi się o praworządności, o przestrzeganiu ustaw, ale kodeks pracy to jest ta właśnie ustawa, która jest łamana chyba najczęściej, w najbardziej bezczelny sposób, najbardziej cynicznie ignorowana i z największym przyzwoleniem całej niemal klasy politycznej - od Platformy Obywatelskiej po Prawo i Sprawiedliwość - powiedział.

- To jest skandal, że cały czas w Polsce miliony ludzi pracuje na umowach śmieciowych. Minimalna stawka godzinowa nie wystarczy, choć tak się wydaje panu premierowi Morawieckiemu. Trzeba zmian w kodeksie pracy, trzeba zmian w działaniu instytucji publicznych tak, żeby każdemu, kto pracuje zapewnić rzecz zupełnie podstawową - życiową stabilność - dodał.

Julia Zimmermann z zarządu krajowego "Razem" mówiła o sytuacji kobiet na rynku pracy. - To państwa w ostatecznym rozrachunku, czasami za pośrednictwem samorządu zatrudnia te wszystkie osoby, na których opiera się funkcjonowanie państwa. I to państwo ma w nosie, że początkująca pielęgniarka, nauczycielka czy lekarz zarabiają tak mało, że mogą sobie tylko pomarzyć o założeniu rodziny, mimo że są w tym wieku, kiedy rodzinę się zakłada - mówiła.

Zgromadzeni wyrazili wsparcie dla protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Przed południem obchody w Poznaniu zorganizowali także działacze wielkopolskiej Solidarności, którzy po mszy św. w intencji ludzi pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca'56.

Natomiast działacze regionalnych struktur SLD złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej pierwszy pochód 1-majowy w 1891 roku na pl. Bernardyńskim, przy Tablicy Zamordowanych Kolejarzy na CK Zamek i przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca'56. W wielkopolskim Czołowie zaplanowano tradycyjny apel przy pomniku Marcina Kasprzaka.

W Toruniu SLD zorganizowała wiec w al. Solidarności, w miejscu, gdzie kiedyś był obelisk Juliana Nowickiego, przedwojennego działacza KPP. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. W miejscu zdjętej w 2012 roku tablicy, która została przeniesiona na cmentarz przy ul. Grudziądzkiej, zgromadzeni umieścili symboliczną tablicę własnego autorstwa. Przemawiający krytykowali poczynania rządu Zjednoczonej Prawicy, m.in. dotyczące zmian w systemie edukacji i zmniejszenia emerytur byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa. Apelowali także o ochronę praw pracowniczych. Jednym z przemawiających był lider lokalnych struktur SLD Marek Jopp.

W Lublinie przedstawiciele partii lewicowych, związków zawodowych oraz organizacji i stowarzyszeń społecznych złożyli kwiaty na grobach osób zasłużonych w walce o godność i prawa ludzi pracy: ks. Piotra Ściegiennego, Władysława Kunickiego, gen. Pawła Dąbka.

Po południu na placu Litewskim w centrum miasta odbył się wiec. Szef miejskiej organizacji SLD w Lublinie Stanisław Kieroński podkreślił, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości święto 1 maja ma wymiar szczególny. Przypomniał, że pierwsi premierzy odradzającej się Polski - Ignacy Daszyński i Jędrzej Moraczewski - wywodzili się z partii lewicowych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.