PARTNER PORTALU
 • BGK

PIH sprawdziła jedzenie w szkołach i szpitalach

 • RS    22 stycznia 2018 - 12:15
PIH sprawdziła jedzenie w szkołach i szpitalach
Inspektorzy wykryli nieprawidłowości u 71,1 proc. firm cateringowych, dostarczających jedzenie m.in. do szpitali i szkół. (Fot. Shutterstock.com)

Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy firmy cateringowe zastosowały się do zaleceń z ubiegłorocznych kontroli. W pierwszej kolejności wzięła pod lupę przedsiębiorców, którzy przyrządzają posiłki dla pacjentów i do których w poprzednim roku były zastrzeżenia.
Dodatkowo PIH sprawdziła firmy cateringowe szykujące jedzenie dla: szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych.

Wyniki nie są dobre. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości u 59 firm (71,1 proc.). Najbardziej rażące to brak informacji o alergenach, stosowanie tańszych składników, używanie przeterminowanej żywności, niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia, zaniżane porcje oraz niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły ze szkołami, szpitalami lub innymi instytucjami.

Przedsiębiorcy już w czasie kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty i usuwali inne nieprawidłowości. Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty - w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia.

Ponadto PIH zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar oraz wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, aby szpitale, szkoły, przedszkola i inne podobne instytucje zwiększyły nadzór nad firmami, które dostarczają im jedzenie. - Zalecamy, aby weryfikowały, czy posiłki są zgodnie z zawartymi umowami. Jeśli nie, jest to nienależyte wykonanie kontraktu i należy egzekwować kary umowne. O nieprawidłowościach instytucje powinny też zawiadamiać Inspekcję Handlową, a w przypadku niespełnienia wymagań sanitarnych i zdrowotnych także Państwową Inspekcję Sanitarną - napisał UOKiK w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Prof. Glass, 2018-01-26 08:31:51

  Prof. Glass, 2018-01-22 16:29:08 Niestety żydowski geszeft i kasa za wszeką cenę! Po trupach ale do przodu Szalom! Do Bogdan Sitnicki:
 • Bogdan Sitnicki, 2018-01-26 08:27:12

  To nie jest "żydowski geszeft". Widać bez lupy, że polski geszeft jest o wiele okrutniejszy, wiec nie pitol polski komucho.
 • Zbulwersowany, 2018-01-24 10:12:47

  Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w 59 firmach i nałożyli łączne kary - w sumie 28 tyś. zł. To oznacza, że każda z tych oszukujących, okradających dzieci i pacjentów firm poniosła karę około 500 zł. Oznacza też, że opłaca się oszukiwać, kraść, narażać zdrowie naszych dzieci - i tylko czasami 50...0 zł kary zapłacić.  rozwiń