PARTNER PORTALU
  • BGK

Pilotażowy program opieki senioralnej w woj. kujawsko-pomorskim

  • MIW    24 stycznia 2018 - 17:34
Pilotażowy program opieki senioralnej w woj. kujawsko-pomorskim
W ramach projektu zastosowany zostanie wolontariat opiekuńczy. (fot. pixabay.com)

W województwie kujawsko-pomorskim rusza marszałkowski pilotażowy program opieki senioralnej. Obejmie on 386 niesamodzielnych osób starszych w trzydziestu gminach w całym regionie. W ramach projektu zastosowane zostaną wolontariat opiekuńczy, sieć wsparcia sąsiedzkiego i wsparcie opieki rodzinnej. Mają się także pojawić opiekunowie domowi.
Jak informuje Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, w ramach programu stworzona zostanie sieć dziennej opieki domowej na terenach wiejskich (20 opiekunów dla 180 seniorów) oraz system pomocy sąsiedzkiej w miastach (80 opiekunów/sąsiadów dla 120 seniorów) i system wsparcia dla tzw. opiekunów faktycznych (w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu powstaną ośrodki wypożyczające sprzęt pielęgnacyjny, które będą szkoliły i udzielały porad dotyczących opieki). Pojawić ma się struktura wolontariatu opiekuńczego (86 wolontariuszy zaopiekuje się taką właśnie liczbą seniorów w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu). Powstaną również Regionalne Centra Informacji Senioralnej i portal z informacjami dotyczącymi zdrowia, opieki, edukacji, sportu, kultury, a także integracji. Centrum będzie ośrodkiem zbierającym dane o usługach przeznaczonych dla seniorów oraz rodzin niesamodzielnych seniorów. Będzie się można do niego zwrócić np. w razie nagłej potrzeby zapewnienia opieki nad niesamodzielną osobą starszą.

Czytaj: Gdynia liderem polityki senioralnej. Poznań chce czerpać z jej doświadczeń

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. To problem, z którym musimy się zmierzyć. Proponowane przez nas rozwiązania to właściwa odpowiedź na te wyzwania - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecnie trwają jeszcze przygotowania organizacyjne, rekrutacja uczestników programu ma się odbyć w marcu, zaś pierwsze efekty mają być widoczne w drugim kwartale 2018. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że za jego sprawą poprawie ulegną bezpieczeństwo i jakość życia niesamodzielnych osób starszych, zwłaszcza tych ze skromnymi dochodami. Zwracają też uwagę, że za sprawą wpisanych w program szkoleń przybędzie wykwalifikowanych opiekunów, w tym ponad 100 opiekunów zawodowych.

Czytaj: MRPiPS: około 440 gmin nie świadczyło w 2016 r. usług opiekuńczych dla seniorów

Realizacja programu będzie kosztowała ponad 12 milionów zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonaniem zajmą się: Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.